Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Postacie i wydarzenia historyczne w Krzyżakach

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza rozgrywa się w okresie 1399-1410. Jest to czas panowania Władysława Jagiełły, za którego rządów zacieśniały się stosunki między Polską i Litwą. Wielkim zagrożeniem dla obydwu państw był zakon krzyżacki – rosnący w siłę i anektujący kolejne ziemie pod pozorami walki z pogaństwem.

Postaci historyczne w „Krzyżakach”

Władysław Jagiełło – król Polski, który na tronie zasiadł w 1386 r. W dziele Henryka Sienkiewicza poddany zostaje zabiegowi idealizacji, autor szczególnie mocno eksponuje pozytywne cechy charakteru Jagiełły. Jawi się on przede wszystkim jako doskonały władca i człowiek niezwykle pobożny, często uczestniczący w modlitwach i odprawiający posty.

Ze spokojną naturą tego czarnowłosego mężczyzny ze spiczastym i garbatym nosem oraz czarnymi, ruchliwymi oczami kontrastowała jego skłonność do zapalczywości. Zwykle jednak temperował swoje zapędy dzięki silnej wierze. Chociaż Krzyżacy wyrządzili Polakom wiele szkód, Jagiełło wciąż miał nadzieję na ugodowe rozwiązanie sporu, nie chcąc przelewać chrześcijańskiej krwi. W bitwie kończącej dzieło Sienkiewicza Jagiełło ukazany został jako doskonały dowódca i strateg oraz człowiek odważny, nielękający

Polecamy również:

  • Opis bitwy pod Grunwaldem w Krzyżakach

    Pod Grunwald, w okolice Tannebergu i Logdau pierwsze przybyły wojska Władysława Jagiełły. Prędko zarządzono wysłanie zwiadowców, by rozejrzeli się po okolicy, a dla króla rozłożono namiot, w którym mógł wysłuchać mszy świętej. Wkrótce nadjechał Hanko Ostojczyk z wieścią, iż od... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =