Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Opis bitwy pod Grunwaldem w Krzyżakach

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pod Grunwald, w okolice Tannebergu i Logdau, pierwsze przybyły wojska Władysława Jagiełły. Prędko zarządzono wysłanie zwiadowców, by rozejrzeli się po okolicy, a dla króla rozłożono namiot, w którym mógł wysłuchać mszy świętej. Wkrótce nadjechał Hanko Ostojczyk z wieścią, iż od drugiej strony zbliżają się wojska krzyżackie. Jego informacje zostały potwierdzone przez kolejnych zwiadowców. Najważniejsi rycerze i dowódcy poszczególnych chorągwi rozjechali się do swoich oddziałów, a król postanowił wziąć udział w kolejnej mszy.

Wkrótce oczom Polaków ukazały się tumany kurzu. Jagiełło szybko podjął decyzję o tym, że bitwa rozegra się na zielonym polu między wioskami, w połowie którego zatrzymał się nieprzyjaciel. Władca przywdział złotą zbroję, przygotowując się na ciężkie starcie.

Krzyżacy mieli początkowo wrażenie, iż prędko rozprawią się z polską armią – widzieli tylko część oddziałów, gdyż reszta zatrzymała się w pobliskim borze. Dopiero po unaocznieniu sobie łącznych sił polsko-litewskich Jungingen postanowił zwołać naradę. Wciąż był pewny ostatecznego zwycięstwa, toteż wysłał do króla dwóch posłów z nagimi mieczami. Mieli oni sprowokować Polaków do podjęcia jak najszybszych działań

Polecamy również:

 • Obyczaje rycerskie w Krzyżakach - opis

  Akcja „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza toczy się w średniowieczu (lata 1399-1410) – epoce, w której społeczeństwo zamieszkujące polskie ziemie podzielone było na stany. Na szczycie hierarchii stał, rzecz jasna, król, dalej usytuowane były rycerstwo oraz duchowieństwo, bardzo... Więcej »

 • Krzyżacy - problematyka

  „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza ukazali się w 1900 r., a więc 12 lat po opublikowaniu ostatniej części głośnej „Trylogii”. Dzieło przenosi czytelnika w czasy panowania Władysława Jagiełły, które naznaczone były przybierającym na sile konfliktem Polaków z zakonem krzyżackim.... Więcej »

 • Archaizmy w Krzyżakach - opracowanie

  Akcja „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza toczy się w latach 1399-1410. Między dwoma punktami granicznymi, jakimi są śmierć królowej Jadwigi oraz bitwa pod Grunwaldem, autor przedstawił losy fikcyjnych postaci, które sam wykreował. Uczynił to z wielką dbałością o szczegóły, nie... Więcej »

 • Dzieje Juranda ze Spychowa

  1. Spokojne i pokojowe życie z zakonem krzyżackim, którego członkowie często odwiedzali Juranda w jego majątku 2. Narodziny Danusi 3. Śmierć żony Juranda podczas najazdu Krzyżaków na Złotoryję. Więcej »

 • Historia miłości Zbyszka i Danusi

  Już podczas pierwszego spotkania w tynieckiej gospodzie Zbyszka z Bogdańca z Danusią Jurandówną serce młodego wojownika zapałało do niej wielkim uczuciem. Niemal natychmiast Zbyszko postanowił zostać jej rycerzem i ślubował złożenie u jej stóp pawich piór, które na swoich hełmach nosili... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 5 =
Komentarze
anonimowy anonimus • 2016-12-12 16:28:20
powiedziałbym wręcz, bardzo przydatne :-)
Jurek • 2016-01-08 16:13:36
Przydatne.