Charakterystyka Juranda ze Spychowa

Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę.

Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest niebezpiecznych epizodów i mrożących krew w żyłach wydarzeń. To olbrzymich rozmiarów mężczyzna o płowych włosach i nieco dziobatej twarzy, która zwraca na siebie uwagę nie tylko ze względu na bujne wąsy, lecz także „oko barwy żelaza” (utracił on je na wojnie). Ten zamożny komes (zwierzchnik okręgu z ramienia króla) był niegdyś człowiekiem bardzo pozytywnie nastawionym do Krzyżaków i często gościł ich na swoim dworze. Jego żoną – darzoną przez Juranda wielką miłością – była jedna z dworek księżnej Anny Danuty. Życie Juranda ze Spychowa legło w gruzach, gdy kobieta zmarła na atak serca podczas najazdu Krzyżaków na Złotoryję. Od tego czasu znienawidził członków zakonu i poprzysiągł dokonać na nich zemsty.

Ojciec Danusi był wspaniałym wojownikiem i człowiekiem niezwykle odważnym. Wychodził zwycięsko z walk z Krzyżakami, zadając im wielkie straty i siejąc w ich sercach postrach. Niektórzy z przedstawicieli zakonu twierdzili nawet, iż potężny mężczyzna zaprzedał duszę siłom nieczystym, byle tylko móc ich wymordować co do jednego.

Największą radością w życiu posępnego mściciela była ukochana córka – Danusia. By mieć pewność, iż jest ona bezpieczna, oddał ją pod opiekę księżny Anny Danuty. Nieprzychylnym okiem patrzył na zaloty Zbyszka z Bogdańca, gdyż sam poprzysiągł dziewczynę Bogu, mając nadzieję, iż to uchroni ją przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

Załamanie przychodzi w momencie porwania córki przez Krzyżaków. Wróg uderzył w najczulszy punkt Juranda, zadając niezwykle bolesny cios. Mężczyzna gotów jest na największe nawet upokorzenia, byle tylko uwolnić Danusię (prosi Danvelda o jej wypuszczenie). Intencje przeciwników są jednak okrutne i złowrogie, co udowadniają pokazując mu inną kobietę. Na ten widok Jurand wpadł w szał, zabił kilkunastu członków zakonu, za co poddano go okrutnym torturom oraz ucięto mężczyźnie język, wypalono drugie oko i odcięto dłoń.

Po powrocie z krzyżackiej niewoli Jurand stał się zupełnie innym człowiekiem – utracił wszelkie siły, a bardziej niż wojownika przypominał kostuchę. Przez resztę dni swojego życia modlł się i pościł, mając wciąż nadzieję na odzyskanie ukochanej córki. Kiedy Zbyszko przywiózł do Spychowa jej ciało, mężczyzna zupełnie utracił trzeźwość umysłu. Od tego czasu niemal nie można było się z nim porozumieć. Jurand zdążył jeszcze dokonać wielkiego moralnie czynu – nie pragnął on już zemsty na Zygfrydzie, który porwał Danusię, a jego samego uwięził i okrutnie okaleczył. Odmieniony starzec ze Spychowa nakazał go wypuścić, będąc pewnym, że Bóg sam wymierzy Krzyżakowi sprawiedliwość.

Życie Juranda ze Spychowa pełne jest cierpienia i bólu. Mężczyzna po utracie ukochanej małżonki stał się człowiekiem poświęconym wyłącznie jednemu celowi, posępnym i podejrzliwym wobec ludzi. Dumny i niezwykle odważny, gotów był poświęcić swój rycerski honor, byle tylko ją odzyskać.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą... Więcej »

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43