Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w Zgorzelicach, sąsiadujących z Bogdańcem, córka Zycha i Małgorzaty.

Zarówno Danusia, jak i Jagienka straciły w młodości matki. Żona Juranda umarła w Złotoryi w czasie ataku Krzyżaków (córka była wtedy bardzo mała), natomiast Małgorzata ze Zgorzelic osierociła Jagienkę, gdy ta miała lat 8. Złotowłosa Danusia znalazła się pod opieką księżnej mazowieckiej – Anny Danuty. Inaczej potoczyły się losy córki Zycha, która musiała zaopiekować się młodszym rodzeństwem oraz majątkiem rodzinnym – zwłaszcza, gdy ojciec wyjeżdżał na wojny.

Bohaterki powieści Henryka Sienkiewicza znacznie różnią się wyglądem. Danusia jest złotowłosą i kruchą dziewczyną (ma 12 lat), nieco przypominającą swoim wyglądem figurkę świętej z kościoła. Jej delikatna twarz przyozdobiona jest zadartym noskiem, skutecznie dodającym jej uroku. Z kolei Jagienka – starsza od córki Juranda ledwie o 3 lata – jest wysoką i dobrze zbudowaną kobietą (szerokie ramiona), o wyraźnie zaznaczonych kształtach. Rumianą twarz bohaterki uświetniają modre oczy oraz długie, ciemne włosy.

Danusia Jurandówna w początkowych fragmentach powieści jawi się jako delikatna, słodka dziewczynka – ulubienica dworu księżnej Anny. Ozdabia go nie tylko swoją niewątpliwą urodą, ale posiada też wspaniały talent wokalny. Jest osobą nieco nieśmiałą i wciąż patrzącą na życie oczami dziecka (np. wybuchy radości podczas spotkania z ukochanym). Kiedy jednak trzeba, wykazuje się odwagą (np. ratując Zbyszka przed pewną egzekucją). Z miłości do młodego rycerza gotowa jest także sprzeciwić się ojcu – bierze ślub z bratankiem Maćka bez zgody Juranda.

Jagienka Zychówna stanowi przeciwieństwo kruchej Danusi. Jest kobietą silną, zadziorną i wciąż gotową na nowe przygody. Potrafi jeździć konno po męsku, jest także wprawnym myśliwym, co udowadnia ratując Zbyszka przed niedźwiedziem. W dodatku jej poczynania wskazują na to, iż doskonale radzi sobie z gospodarstwem w Zgorzelicach i ciążącą na niej odpowiedzialnością za los rodzeństwa i majątku. Podkreśla to jej dobroć i troskliwość (cechy te zostają również uwidocznione w czasie, gdy opiekuje się Maćkiem).

Obie bohaterki wykreowane przez Henryka Sienkiewicza kochają Zbyszka z Bogdańca. Danusia w swoich uczuciach początkowo jest dziecinna, z czasem jednak dojrzewa i zaczyna rozumieć, że miłość to nie tylko zabawne i przyjemne zaloty, ale także odpowiedzialność za drugą osobę. Potrafi to udowodnić, kiedy otacza opieką ranionego na polowaniu Zbyszka. Jest do tego stopnia przekonana o swoim uczuciu do młodego rycerza, że postanawia wziąć z nim ślub, co czyni w tajemnicy przed ojcem.

Jagienka także darzy bratanka Maćka wielkim uczuciem, ma jednak świadomość, iż damą jego serca jest Danusia Jurandówna. Gdy młody rycerz odnajduje porwaną przez Krzyżaków Danusię, Jagienka niemal zupełnie traci nadzieję na wspólne szczęście ze Zbyszkiem. Podejmuje nawet decyzję o wstąpieniu do klasztoru, lecz ostatecznie trafia na dwór księżnej Aleksandry, gdzie stopniowo staje się zupełnie inną kobietą od tej, którą Zbyszko zapamiętał. Nie jest już tak otwarta, uczy się dobrych manier, nawet jej uroda staje się jakby szlachetniejsza. Wszystko to powoduje, iż w bohaterze, chociaż niedawno utracił Danusię, rodzi się silne, choć odmienne od żywionego względem córki Juranda, uczucie do kobiety.

Danusia Jurandówna oraz Jagienka Zychówna zestawione zostały na zasadzie kontrastu. Widoczny jest on nie tylko w ich wyglądzie zewnętrznym (blada i złotowłosa Danusia oraz rumiana i ciemnowłosa Jagienka), lecz także w zachowaniu. Córka Juranda jest delikatna i nieśmiała, z kolei opiekunka Zgorzelic to kobieta zadziorna i chętnie angażująca się w rozmaite przedsięwzięcia. Także stosunek Zbyszka z Bogdańca do obu bohaterek był inny. Danusię postrzegał on niczym świętą z kościoła, idealizując ją przy tym. Jagienkę natomiast widział w sposób bardziej fizyczny, biologiczny, dostrzegając jej piękne ciało oraz wielką energię życiową.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą... Więcej »

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i... Więcej »

 • Charakterystyka Juranda ze Spychowa

  Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę. Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest... Więcej »

Komentarze (8)
Wynik działania 3 + 1 =
Hej
2018-05-15 16:21:42
Hej
Ok
2018-05-15 16:20:45
Ok
Yoda
2016-11-29 20:15:27
Nieważne że dodałem komentarz 2 h później niż pisze ten na dole ale dobra, strona oszukuje :D
Yoda
2016-11-29 20:13:47
Bardzo Spoko, wzorowalem się na tym (dla nieświadomych którzy myślą że przepisałem żywcem) jest to bardzo ciekawa praca i inspirująca
Amelusia09
2016-11-06 14:51:05
Jej zostałam 6 dziękuję
Prom
2016-03-01 16:55:09
Dzięki przydało sie
Pom
2016-02-29 06:38:09
:)
LemON
2016-01-24 10:03:15
Kończę niedługo Krzyżaków
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43