Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”.
To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Jego twarz ozdabia charakterystyczna broda, a głowę pątlik – siatka upinająca włosy. Bohater sporą część swojego życia spędził na wojnach, co zahartowało go i przygotowało na wszelkie okoliczności.
Maćko z Bogdańca, będąc już mężczyzną w sile wieku, wielką wagę przywiązywał do losów rodzinnego majątku. Kiedy został on zniszczony w wyniku starć Grzymalitów z Nałęczami, nie wahał się zabrać ze sobą młodego bratanka i wyruszyć na wyprawę z księciem Witoldem, by pomnożyć swój stan posiadania. Jednocześnie oddał majątek pod zastaw krewnemu – opatowi. W dodatku, jeśli idzie o zarządzanie dobrami, jest Maćko człowiekiem sprytnym, wręcz chytrym. Dzięki tym przymiotom udaje mu się doprowadzić do zrzeknięcia się przez duchownego opłaty za Bogdaniec. Trudno jednak dziwić się staremu rycerzowi, który wielokrotnie wykazywał się męstwem, ryzykował swoje życie, ale nigdy nie wiodło mu się w kwestiach materialnych.
Ważne miejsce w życiu Maćka z Bogdańca zajmuje jego bratanek Zbyszko. Otacza on młodzieńca iście ojcowską opieką, starając się wpoić mu najważniejsze zasady moralne. Niezwykle martwi się o Zbyszka, zwłaszcza gdy wykazuje się on brakiem rozsądku, np. atakując krzyżackiego posła. Za idealną partnerkę dla bratanka uważa Jagienkę, widząc jej nieprzeciętne zdolności organizacyjne, umiejętność gospodarowania majątkiem i zaradność życiową.
Maćko jest wspaniałym i cieszącym się powszechnym szacunkiem rycerzem. Dobro ojczyzny znajduje się na szczycie jego hierarchii wartości. Mimo że mógłby z czystym sumieniem na stałe osiąść w Bogdańcu, będąc przecież niemłodym już mężczyzną, postanawia wyruszyć na wojnę z Krzyżakami, by w ten sposób spełnić swój rycerski obowiązek (choć liczy także na zdobycie wielkich łupów). Przy tym bardzo zależy mu na wychowaniu swojego młodego bratanka w duchu etosu rycerskiego.
W postawie Maćka z Bogdańca bardzo mocno widoczne są również zawziętość oraz pamiętliwość. Nie potrafi zapomnieć o postawie Kunona von Lichtensteina, przez którego niemal ścięto Zbyszka. Dlatego też Maćko powziął postanowienie zemsty na krzyżackim rycerzu, które zrealizował na polach Grunwaldu.