Charakterystyka Maćka z Bogdańca

Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”.

To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Jego twarz ozdabia charakterystyczna broda, a głowę pątlik – siatka upinająca włosy. Bohater sporą część swojego życia spędził na wojnach, co zahartowało go i przygotowało na wszelkie okoliczności.

Maćko z Bogdańca, będąc już mężczyzną w sile wieku, wielką wagę przywiązywał do losów rodzinnego majątku. Kiedy został on zniszczony w wyniku starć Grzymalitów z Nałęczami, nie wahał się zabrać ze sobą młodego bratanka i wyruszyć na wyprawę z księciem Witoldem, by pomnożyć swój stan posiadania. Jednocześnie oddał majątek pod zastaw krewnemu – opatowi. W dodatku, jeśli idzie o zarządzanie dobrami, jest Maćko człowiekiem sprytnym, wręcz chytrym. Dzięki tym przymiotom udaje mu się doprowadzić do zrzeknięcia się przez duchownego opłaty za Bogdaniec. Trudno jednak dziwić się staremu rycerzowi, który wielokrotnie wykazywał się męstwem, ryzykował swoje życie, ale nigdy nie wiodło mu się w kwestiach materialnych.

Ważne miejsce w życiu Maćka z Bogdańca zajmuje jego bratanek Zbyszko. Otacza on młodzieńca iście ojcowską opieką, starając się wpoić mu najważniejsze zasady moralne. Niezwykle martwi się o Zbyszka, zwłaszcza gdy wykazuje się on brakiem rozsądku, np. atakując krzyżackiego posła. Za idealną partnerkę dla bratanka uważa Jagienkę, widząc jej nieprzeciętne zdolności organizacyjne, umiejętność gospodarowania majątkiem i zaradność życiową.

Maćko jest wspaniałym i cieszącym się powszechnym szacunkiem rycerzem. Dobro ojczyzny znajduje się na szczycie jego hierarchii wartości. Mimo że mógłby z czystym sumieniem na stałe osiąść w Bogdańcu, będąc przecież niemłodym już mężczyzną, postanawia wyruszyć na wojnę z Krzyżakami, by w ten sposób spełnić swój rycerski obowiązek (choć liczy także na zdobycie wielkich łupów). Przy tym bardzo zależy mu na wychowaniu swojego młodego bratanka w duchu etosu rycerskiego.

W postawie Maćka z Bogdańca bardzo mocno widoczne są również zawziętość oraz pamiętliwość. Nie potrafi zapomnieć o postawie Kunona von Lichtensteina, przez którego niemal ścięto Zbyszka. Dlatego też Maćko powziął postanowienie zemsty na krzyżackim rycerzu, które zrealizował na polach Grunwaldu.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą... Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w... Więcej »

 • Charakterystyka Juranda ze Spychowa

  Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę. Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42