Krzyżacy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Władysław Jagiełło

Władysław Jagiełło w powieści przedstawiony jako osoba stawiająca pierwsze kroki na polu dyplomacji. Żywiołowy i czuły, uczy się dopiero prawideł polityki (takie ujęcie nie znajduje jednak potwierdzenia w faktach historycznych).

Jadwiga

Królowa, żona Władysława Jagiełły. Pobożna i naznaczona świętością, starała się unikać wojen i szukała kompromisu w każdej trudnej sprawie. Było to powodem nierozstrzygania przez dłuższy czas kwestii krzyżackiej. Kochana przez naród, który wierzył w jej szczególną moc i powołanie (wierzyli także Maćko i Zbyszko). Żyła skromnie, ascetycznie, zmarła młodo.

Konrad von Jungingen (Kondrat)

Konrad von Jungingen to wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Sienkiewicz nieco wyidealizował jego osobę, przypisując mu dystansowanie się od sposobu działania niemieckich rycerzy. W rzeczywistości nie szukał on pokoju i nie dążył do załagodzenia stosunków pomiędzy zwaśnionymi stronami. Kondrat jest przede wszystkim głównie świadomym dowódcą, który właściwie rozpoznaje układ sił i nie wróży Krzyżakom zwycięstwa w wojnie z Jagiełłą.

Ulrich von Jungingen (Ulryk)

Wielki mistrz zakonu krzyżackiego, który przejmuje władzę po swoim bracie, Konradzie. Popędliwy i nieroztropny, budzi jednak pewien szacunek, gdyż osobiście wziął udział w bitwie pod Grunwaldem (w której ginie).

Zygfryd de Löwe

Rycerz Zakonu i okrutny zbrodniarz. Porywacz Danusi, oprawca Juranda, wróg Polaków. Uwolniony przez Juranda, popełnia samobójstwo.

Zyndram z Maszkowic

Zyndram z Maszkowic cnotami i umiejętnościami przewyższał innych średniowiecznych rycerzy (np. Zawiszę Czarnego). Według powieści dowodził bitwą pod Grunwaldem, ale w źródłach historycznych takich informacji odnaleźć nie można.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą... Więcej »

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Okok
2023-01-16 17:57:37
Ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43