Fantastyka - definicja, cechy, znaczenie w romantyzmie - strona 2

należy odróżnić od cudowności, która nie jest przez bohaterów traktowana jako coś oczywistego, ale wzbudza konsternację.

Funkcjonowanie w romantyzmie

Jak zaznacza Anna Martuszewska, w polskim romantyzmie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami fantastyki. Pierwsza z nich to fantastyka ludowa, która polega na inkrustowaniu utworów postaciami, wierzeniami i zjawami rodem z kultury ludowej. U romantyków pojawiają się więc rusałki, boginki, widma, duchy zmarłych kochanków czy postaci ludzkie przemienione w elementy przyrody: np. kwiaty. Taki rodzaj fantastyki ujawnia się w „Balladach i romansach” Mickiewicza. W „Romantyczności” Karusia rozmawia ze swoim zmarłym ukochanym, w „Świtezi” zaatakowane przez wrogów miasto zostaje zamienione w jezioro, a w „Świteziance” piękna dziewczyna okazuje się wodną boginką.  Fantastyka ludowa jest najistotniejszą kategorią estetyczno-znaczeniową II części „Dziadów”. Duchy zmarłych pojawiające się w dniu odprawiania pogańskiego obrzędu mają za zadanie pouczenie żyjących o właściwym postępowaniu. Ludowe motywy cudowności i fantastyki obecne są również w powieściach poetyckich  Słowackiego takich, jak „Mnich”, „Arab”, a zwłaszcza „Żmija”. Ponadto mamy z nią

Polecamy również:

 • Gotycyzm w romantyzmie - cechy, przykłady, znaczenie

  Gotycyzm to nazwa tendencji w sztuce, architekturze i obyczajowości, która narodziła się w drugiej połowie XVIII w. Termin ten wywodzi się od angielskiego określenia gothic, czyli określenia średniowiecznego typu architektury, zwłaszcza zamków i klasztorów. Gotycyzm jako prąd artystyczny został... Więcej »

 • Orientalizm - definicja, cechy, przykłady

  Jak zaznacza Marta Piwińska, przyczyn pojawienia się orientalizmu w sztuce romantycznej należy upatrywać w co najmniej kilku źródłach. Zjawisko to jest związane z popularną na przełomie XVIII i XIX w. filozofią Jana Jakuba Rousseau, czyli postulatem powrotu do natury i zakwestionowaniem wartości cywilizacji.... Więcej »

 • Tyrteizm romantyczny - cechy, przykłady, znaczenie

  Poezja tyrtejska to liryka apelu, mająca charakter nawoływania do walki. W Polsce tyrteizm jest charakterystyczny przede wszystkim dla epoki romantyzmu, kiedy kraj utracił niepodległość, a sposobu na jej odzyskanie upatrywano w otwartej wojnie z wrogiem. Więcej »

 • Frenezja romantyczna - definicja, cechy, znaczenie

  Nurt ten pojawił się przede wszystkim w obrębie powieści francuskiej (zwanej „czarnym” romansem). Do najważniejszych wyróżników tej tendencji należy wprowadzanie do utworu mrocznych i krwawych motywów. Najczęściej fabuła tego typu powieści dotyczy zbrodni lub szaleństwa.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02