Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna amerykańsko-brytyjska i wojna amerykańsko-meksykańska - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W porównaniu do państw europejskich, które aby poszerzyć swoje włości musiały toczyć wojny z sąsiadami, młode Stany Zjednoczone Ameryki znajdowały się w daleko korzystniejszym położeniu. Ameryka była bowiem kontynentem słabo jeszcze zasiedlonym i zagospodarowanym. Stąd też pierwsza połowa XIX wieku to okres szybkiej ekspansji terytorialnej USA, prowadzonej drogą kolonizacji lub zwyczajnego kupna kolonii od potęg europejskich. W rezultacie w czasie tej wielkiej ekspansji doszło jedynie do dwóch wartych wzmianki wojen z sąsiadami o tereny sporne.

W 1812 roku doszło do wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Kością niezgody była brytyjska kolonia – Kanada, którą Amerykanie chcieli włączyć do swojego państwa. Obie strony dopuszczały się tez licznych prowokacji i nadużyć w kwestii handlu morskiego i egzekwowania ceł. Wojna rozpoczęła się w czerwcu 1812 roku i toczyła się ze zmiennym szczęściem. Wielkim ciosem dla Amerykanów było zdobycie i spalenie Waszyngtonu przez Anglików w roku 1814 roku, jednakże Brytyjczycy zostali wkrótce potem pokonani w bitwie pod Baltimore (13.09.1814). Obie strony nie potrafiły odnieść decydującego zwycięstwa i wojna stawała się nieopłacalna.

Polecamy również:

 • Wojna secesyjna (1861-1865) w USA - przyczyny

  W pierwszej połowie XIX wieku Stany Zjednoczone Ameryki przeżywały okres intensywnej ekspansji, prowadzonej zarówno w kierunku niezagospodarowanych ziem na zachodzie Ameryki, jak i kosztem swoich sąsiadów. Dzięki zwycięskim starciom z Meksykiem udało im się m.in. poszerzyć swoje terytorium o bogaty... Więcej »

 • Zjednoczenie Włoch - przyczyny

  Do momentu rozpoczęcia Wiosny Ludów (1848-1849) na terenie Półwyspu Apenińskiego władzę sprawowały rządy ustanowione na Kongresie Wiedeńskim  ( 1815). W większości włoskich państw władzę sprawowali konserwatyści, co skutkowało ograniczeniem praw politycznych dla społeczeństwa. Nie znaczy to... Więcej »

 • Przyczyny zjednoczenia Niemiec (1866-1871)

  Przez większy okres swojej nowożytnej historii, na terytorium dzisiejszych Niemiec istniała cała mozaika mniejszych i większych państw o różnym statusie, władcach i ustroju. Formalnie rządzone i skupiane przez cesarza, w praktyce były one samodzielnymi tworami. Łączyła je jedynie wspólna kultura i... Więcej »

 • Wiosna Ludów - nazwa, geneza, przyczyny

  Ład opracowany przez władców europejskich na Kongresie Wiedeńskim w roku 1815 miał  w założeniu ustabilizować sytuację w Europie i stworzyć trwały układ stosunków, idący w parze z równowagą sił. Jednocześnie monarchowie chcieli nie pozwolić już nigdy na możliwość odrodzenia się... Więcej »

 • Wojna Krymska - przyczyny, przebieg, skutki

  Jednym z głównych kierunków ekspansji terytorialnej carskiej Rosji były od wieków ziemie pod panowaniem tureckim. Państwu rosyjskiemu, uważającemu się za kontynuatora idei bizantyjskich zależało na zdobyciu Konstantynopola, zwanego przez Rosjan Carogrodem. Jednocześnie zaś europejskie części... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =