Wojna amerykańsko-brytyjska i wojna amerykańsko-meksykańska - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki

W porównaniu do państw europejskich, które aby poszerzyć swoje włości musiały toczyć wojny z sąsiadami, młode Stany Zjednoczone Ameryki znajdowały się w daleko korzystniejszym położeniu. Ameryka była bowiem kontynentem słabo jeszcze zasiedlonym i zagospodarowanym. Stąd też pierwsza połowa XIX wieku to okres szybkiej ekspansji terytorialnej USA, prowadzonej drogą kolonizacji lub zwyczajnego kupna kolonii od potęg europejskich. W rezultacie w czasie tej wielkiej ekspansji doszło jedynie do dwóch wartych wzmianki wojen z sąsiadami o tereny sporne.

W 1812 roku doszło do wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Kością niezgody była brytyjska kolonia – Kanada, którą Amerykanie chcieli włączyć do swojego państwa. Obie strony dopuszczały się tez licznych prowokacji i nadużyć w kwestii handlu morskiego i egzekwowania ceł. Wojna rozpoczęła się w czerwcu 1812 roku i toczyła się ze zmiennym szczęściem. Wielkim ciosem dla Amerykanów było zdobycie i spalenie Waszyngtonu przez Anglików w roku 1814 roku, jednakże Brytyjczycy zostali wkrótce potem pokonani w bitwie pod Baltimore (13.09.1814). Obie strony nie potrafiły odnieść decydującego zwycięstwa i wojna stawała się nieopłacalna. Stąd też ostatecznie, 24.12.1814 roku podpisano traktat pokojowy w Gandawie, w którym obie strony zgodziły się na pokój w granicach sprzed wybuchu wojny (status quo ante bellum).

Kolejnym przeciwnikiem USA stało się równie młode państwo, jakim był Meksyk. To świeżo wyzwolone (1821) po długoletniej wojnie z Hiszpanią państwo miało znacznie szerszy zasięg terytorialny niż obecnie, obejmując między innymi Teksas. Jednakże stosunki między Teksasem a centralną władzą były dosyć napięte, bowiem osadnicy na tym terenie ciążyli bardziej ku Stanom Zjednoczonym i nie podporządkowywali się zaleceniom własnych władz. Było to związane z masową kolonizacją tych terenów przez kolonistów amerykańskich, robiących to jednak na własną rękę i bez poparcia władz. W 1836 roku doszło do secesji Teksasu i utworzenia na jego terytorium republiki, jednakże mimo klęski wojsk meksykańskich państwo to cały czas uznawało terytorium Teksasu za swoją prowincję. W związku z tym, gdy pod koniec roku 1845 USA na prośbę samej republiki zgodziły się anektować Teksas, doszło do wybuchu wojny amerykańsko – meksykańskiej (1846 – 1848). Wojskami Meksyku dowodził słynny generał Antonio Lopez de Santa Anna, który dowodził już wcześniej wojskami meksykańskimi i poniósł klęskę podczas próby stłumienia secesji Teksasu.

Już w 1847 roku doszło do serii klęsk wojsk meksykańskich, które zasadniczo przesądziły o wynikach wojny. Wojska Santa Anny zostały wyparte za rzekę Rio Grande, wkrótce potem zaś Amerykanie zajęli cały Meksyk.

2.02.1848 zawarto traktat pokojowy, który oddawał Stanom Zjednoczonym nie tylko Meksyk, ale i ogromne terytoria znajdujące się w Ameryce Północnej, między innymi Kalifornię, Nowy Meksyk, Arizonę, Utah, Wyoming  i Kolorado), tracąc w niefortunnej wojnie około połowę swojego terytorium.  Stany Zjednoczone potwierdziły swój status hegemona na kontynencie amerykańskim.

Polecamy również:

 • Wojna secesyjna (1861-1865) w USA - przyczyny

  W pierwszej połowie XIX wieku Stany Zjednoczone Ameryki przeżywały okres intensywnej ekspansji, prowadzonej zarówno w kierunku niezagospodarowanych ziem na zachodzie Ameryki, jak i kosztem swoich sąsiadów. Dzięki zwycięskim starciom z Meksykiem udało im się m.in. poszerzyć swoje terytorium o bogaty... Więcej »

 • Zjednoczenie Włoch - przyczyny

  Do momentu rozpoczęcia Wiosny Ludów (1848-1849) na terenie Półwyspu Apenińskiego władzę sprawowały rządy ustanowione na Kongresie Wiedeńskim  ( 1815). W większości włoskich państw władzę sprawowali konserwatyści, co skutkowało ograniczeniem praw politycznych dla społeczeństwa. Nie znaczy to... Więcej »

 • Przyczyny zjednoczenia Niemiec (1866-1871)

  Przez większy okres swojej nowożytnej historii, na terytorium dzisiejszych Niemiec istniała cała mozaika mniejszych i większych państw o różnym statusie, władcach i ustroju. Formalnie rządzone i skupiane przez cesarza, w praktyce były one samodzielnymi tworami. Łączyła je jedynie wspólna kultura i... Więcej »

 • Wiosna Ludów - nazwa, geneza, przyczyny

  Ład opracowany przez władców europejskich na Kongresie Wiedeńskim w roku 1815 miał  w założeniu ustabilizować sytuację w Europie i stworzyć trwały układ stosunków, idący w parze z równowagą sił. Jednocześnie monarchowie chcieli nie pozwolić już nigdy na możliwość odrodzenia się... Więcej »

 • Wojna Krymska - przyczyny, przebieg, skutki

  Jednym z głównych kierunków ekspansji terytorialnej carskiej Rosji były od wieków ziemie pod panowaniem tureckim. Państwu rosyjskiemu, uważającemu się za kontynuatora idei bizantyjskich zależało na zdobyciu Konstantynopola, zwanego przez Rosjan Carogrodem. Jednocześnie zaś europejskie części... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45