Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polscy nobliści - nazwiska, dokonania

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wśród osób wyróżnionych Nagrodą Nobla było kilkoro Polaków i osób polskiej narodowości.

Polscy laureaci Nagrody Nobla

Maria Skłodowska-Curie - nagrodzona dwukrotnie. W 1903 otrzymała nagrodę w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku otrzymała z kolei nagrodę za odkrycie dwóch pierwiastków - radu i polonu. Maria urodziła się w Królestwie Polskim, jednak wyjechała do Paryża w 1891 roku, aby studiować na Sorbonie. Była pionierem radiochemii, dokonała rozwinięcia teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów, odkryła nowe pierwiastki oraz z jej inicjatywy podjęto badania nad leczeniem raka za pomoca promieniotwórczości. Jest jedną z czterech osób, które otrzymały nagrodę dwukrotnie i jedna z dwóch osób, które otrzymały nagrodę w dwóch, różnych dziedzinach. Była pierwszą kobietą z tytułem profesora, wykładającą na paryskiej Sorbonie.
 
Henryk Sienkiewicz - nagrodzony w dziedzinie literatury w roku 1905 za całokształt twórczości. Urodził się i wychował w Królestwie Kongresowym, gdzie  tworzył nowele i powieści. Był także publicystą. Pisał "ku pokrzepieniu serc" Polaków podporządkowanym wrogim państwom zaborczym oraz tych, którzy w obawie przed prześladowaniem,

Polecamy również:

 • Kwestia żydowska - charakterystyka postulatów i działań

  Liczebność Żydów i ich znaczenie - ustalenie dokładnej liczby Żydów zamieszkujących ziemie historycznie należące do Polski jest niemal niemożliwe. Istnieją jednak dane pozwalające oszacować ją w przybliżeniu. W zaborze pruskim żyło ok. 65000 Żydów. Na terenach Galicji w roku 1850 ich liczebność... Więcej »

 • Emancypacja kobiet - charakterystyka postulatów i działań

  Brak głosu w sprawach politycznych, zakazy i bariery (także społeczne) niemal uniemożliwiające zdobywanie wiedzy i realizowanie własnej kariery, wyzyskiwanie w miejscach pracy przy wypłatach pensji znacznie niższych niż te, jakie otrzymywali mężczyźni – to tylko niektóre z problemów, z jakimi... Więcej »

 • Praca organiczna - definicja, przedstawiciele, przykłady

  Wśród wielu istotnych postulatów wysuwanych przez polskich pozytywistów bardzo ważne miejsce zajmowała praca organiczna. Na terenach państwa podzielonego między trzech zaborców rozwijała się ona już na początku wieku XIX (jako datę jej początku w Polsce często podaje się lata 20. tamtego... Więcej »

 • Praca u podstaw - definicja, przedstawiciele, przykłady

  Praca u podstaw była jednym z najważniejszych założeń polskiego pozytywizmu. Wiązało się ono z silnym przekonaniem o konieczności szerzenia edukacji i rozbudzania świadomości narodowej wśród najbiedniejszych warstw społeczeństwa. To właśnie one stanowiły najliczniejszą grupę (podstawę społeczeństwa)... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');