Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 odrodzone państwo polskie było zmuszone do zbudowania podstaw prawnych i ustrojowych, które umożliwiłyby mu sprawne i legalne funkcjonowanie, jak również normowały najważniejsze podstawy ustroju. Pierwsze lata niepodległości, wypełnione konfliktami o granice i zachowanie niepodległości nie sprzyjały jednak pracom nad tak skomplikowanym zagadnieniem. W rezultacie postanowiono sięgnąć do półśrodków i w roku 1919 wprowadzono w życie tzw. Małą Konstytucję, mającą służyć za podstawę prawną do czasu opracowania lepszego dokumentu. W drugiej połowie roku 1920 polskie władze, wobec sukcesów w najbardziej palącej kwestii wojny z bolszewikami, mogły sobie pozwolić na wzmożenie prac nad nowym dokumentem. Ostatecznie pierwsza prawdziwa konstytucja II Rzeczpospolitej weszła w życie 17.03.1921 roku.
Konstytucja marcowa wprowadzała w Polsce klasyczny trójpodział władzy. Władzą ustawodawczą był dwuizbowy parlament, złożony z Sejmu i Senatu, wybieranych co 5 lat. Kompetencje i pozycja parlamentu były bardzo silne, w celu zapobieżeniu ewentualnej dyktaturze prezydenta. Kandydaci do Sejmu i Senatu musieli ukończyć odpowiednio 25 i 40 lat, zaś prawo wyborcze przysługiwało zarówno kobietom, jak i mężczyznom po odpowiednio 21 i 30 roku życia.
Prezydent RP był wybierany w wyborach pośrednich, tj. nie przez ogół obywateli, a poprzez głosowanie Zgromadzenia Narodowego, złożonego z sejmu i senatu. Był wybierany na 7 – letnią kadencję. Tworzył on wraz z premierem i radą ministrów władzę wykonawczą. Władza sądownicza była niezawisła, dzieliła się na sądy powszechne, administracyjne i wojskowe.
Podkreślić należy, że pewne paragrafy i postanowienia konstytucji zostały opracowane celowo w sposób, który ograniczał władzę prezydenta i/lub miał zapobiegać możliwości przejęcia władzy dyktatorskiej w państwie. Wiele ugrupowań bowiem obawiało się Józefa Piłsudskiego, sądząc że spróbuje on przejąć władzę nad krajem. Ten jednak, ku zdziwieniu wszystkich, wycofał się z polityki, czekając na lepszą okazję do uderzenia.
Konstytucja marcowa formalnie obowiązywała do roku 1935 i wprowadzenia nowej konstytucji kwietniowej, jednakże od zamachu stanu w roku 1926 wiele jej przepisów było właściwie martwą literą, naginaną do potrzeb obozu sanacyjnego. Wiele też zmieniło wprowadzenie w roku 1926 tzw. „noweli sierpniowej”, która znacznie wzmocniła władzę prezydenta, dając mu kontrolę nad sejmem.
Konstytucja marcowa - postanowienia (streszczenie), historia
Polecamy również:
-
Wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919) - wyniki, przebieg, kandydaci
Jednym z pierwszych, niejako podstawowych problemów jakie musiało rozwiązać odrodzone państwo polskie w roku 1919 było stworzenie legalnego rządu, który mógłby reprezentować państwo na zewnątrz, jak również rozpocząć budowę własnej administracji. Pierwsze wybory do rządu były o tyle... Więcej »
-
Mała Konstytucja (1919) - postanowienia (streszczenie), historia
Odrodzenie się w roku 1918 państwa polskiego było początkiem długiego procesu formowania się nowych władz administracyjnych i zarządzających państwem. Jednym z kluczowym problemów było uchwalenie ustawy zasadniczej, na której można by oprzeć przyszły ustrój państwa. Więcej »
-
Pierwsze rządy - Sejm RP I kadencji (1922-1926), rządy Wincentego Witosa i Władysława Grabskiego, rządy Chjeno-Piasta
Rok 1922 przyniósł daleko idące zmiany na polskiej scenie politycznej. W roku 1921 zakończyła się wreszcie wojna polsko – bolszewicka, kończąc tym samym okres ciężkich walk o niepodległość i ustalenie granic. Państwo mogło skupić się na odbudowie wewnętrznej i stworzeniu silnych podstaw pod demokrację.... Więcej »
-
Pierwsze wybory prezydenckie w Polsce (1922) - historia, kandydaci. Zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza i drugie wybory
Po ostatecznym uformowaniu się granic polskich i wprowadzeniu nowej, dopracowanej konstytucji (konstytucja marcowa z roku 1921) państwo polskie zaczęło wchodzić w okres względnej stabilizacji, czego symbolem stały się przygotowania do pierwszych w historii wyborów prezydenckich. Warto zaznaczyć, że w... Więcej »
-
Scena i partie polityczne II RP do 1926 r. i ich programy
Polska scena polityczna z lat 1919 – 1926 jest jednym z najbardziej rozległych zagadnień dotyczących okresu II Rzeczpospolitej. Polski parlamentaryzm, tłumiony przez ponad stulecie zaborów, rozkwitł gwałtownie po odzyskaniu niepodległości, umożliwiając rozwój wielu partii politycznych, z... Więcej »