Odrodzenie się w roku 1918 państwa polskiego było początkiem długiego procesu formowania się nowych władz administracyjnych i zarządzających państwem. Jednym z kluczowym problemów było uchwalenie ustawy zasadniczej, na której można by oprzeć przyszły ustrój państwa. Opracowanie i uchwalenie konstytucji jest jednak zawsze procesem długotrwałym, nierzadko zajmującym kilka lat, tymczasem w związku ze skomplikowaną sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną potrzeba było szukać doraźnych rozwiązań. W związku z tym zdecydowano się na środek doraźny, jaką miała być doraźna konstytucja.
10.02.1919 roku doszło do otwarcia obrad Sejmu Ustawodawczego, który po dziesięciu dniach uchwalił tzw. Małą Konstytucję. Była to w zasadzie krótka, prowizoryczna ustawa, mająca zostać zastąpiona pełnym dokumentem przy najbliższej okazji.
Mała Konstytucja oddawała władzę ustawodawczą w ręce jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego, zaś wykonawczą w ręce Naczelnika Państwa. Naczelnikiem został oczywiście Józef Piłsudski. Jednym z zadań Naczelnika miało być powołanie rządu, który był, podobnie jak sam Naczelnik, odpowiedzialny przed Sejmem. Ważnym ustaleniem ograniczającym władzę Naczelnika był wymóg, by każdy akt wydany przez Naczelnika był kontrasygnowany przez odpowiedniego ministra. Już wtedy obawiano się bowiem, że Piłsudski może próbować sięgnąć po władzę dyktatorską w państwie.
Ze względu na swoją niewielką objętość i prowizoryczność ustawa ta mogła służyć za podstawę do funkcjonowania państwa jedynie w pierwszym, trudnym okresie istnienia państwowości polskiej. Ostatecznie została ona zastąpiona w roku 1921 przez tzw. konstytucję marcową.
Mała Konstytucja (1919) - postanowienia (streszczenie), historia
Polecamy również:
-
Wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919) - wyniki, przebieg, kandydaci
Jednym z pierwszych, niejako podstawowych problemów jakie musiało rozwiązać odrodzone państwo polskie w roku 1919 było stworzenie legalnego rządu, który mógłby reprezentować państwo na zewnątrz, jak również rozpocząć budowę własnej administracji. Pierwsze wybory do rządu były o tyle... Więcej »
-
Konstytucja marcowa - postanowienia (streszczenie), historia
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 odrodzone państwo polskie było zmuszone do zbudowania podstaw prawnych i ustrojowych, które umożliwiłyby mu sprawne i legalne funkcjonowanie, jak również normowały najważniejsze podstawy ustroju. Pierwsze lata niepodległości, wypełnione konfliktami o granice i... Więcej »
-
Pierwsze rządy - Sejm RP I kadencji (1922-1926), rządy Wincentego Witosa i Władysława Grabskiego, rządy Chjeno-Piasta
Rok 1922 przyniósł daleko idące zmiany na polskiej scenie politycznej. W roku 1921 zakończyła się wreszcie wojna polsko – bolszewicka, kończąc tym samym okres ciężkich walk o niepodległość i ustalenie granic. Państwo mogło skupić się na odbudowie wewnętrznej i stworzeniu silnych podstaw pod demokrację.... Więcej »
-
Pierwsze wybory prezydenckie w Polsce (1922) - historia, kandydaci. Zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza i drugie wybory
Po ostatecznym uformowaniu się granic polskich i wprowadzeniu nowej, dopracowanej konstytucji (konstytucja marcowa z roku 1921) państwo polskie zaczęło wchodzić w okres względnej stabilizacji, czego symbolem stały się przygotowania do pierwszych w historii wyborów prezydenckich. Warto zaznaczyć, że w... Więcej »
-
Scena i partie polityczne II RP do 1926 r. i ich programy
Polska scena polityczna z lat 1919 – 1926 jest jednym z najbardziej rozległych zagadnień dotyczących okresu II Rzeczpospolitej. Polski parlamentaryzm, tłumiony przez ponad stulecie zaborów, rozkwitł gwałtownie po odzyskaniu niepodległości, umożliwiając rozwój wielu partii politycznych, z... Więcej »