Po ostatecznym uformowaniu się granic polskich i wprowadzeniu nowej, dopracowanej konstytucji (konstytucja marcowa z roku 1921) państwo polskie zaczęło wchodzić w okres względnej stabilizacji, czego symbolem stały się przygotowania do pierwszych w historii wyborów prezydenckich. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do dzisiejszych wybory z roku 1922 miały charakter pośredni, tj. wyboru dokonywali zasiadający w Sejmie posłowie.
W wyborach uczestniczyło pięciu kandydatów – Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Jan Baudouin de Courtenay, Gabriel Narutowicz i Ignacy Zamoyski. Byli oni odpowiednio popierani przez PPS, PSL „Piast”, mniejszości narodowe, PSL „Wyzwolenie” i endecję. W praktyce najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko był Ignacy Zamoyski, bogaty posiadacz ziemski z arystokratycznej rodziny.
Do wyborów doszło 9.12.1922. Już od razu doszło do pewnego zaskoczenia, pierwsza tura wyborów nie zakończyła się bowiem wybraniem prezydenta. W czasie kolejnych głosowań odpadły po kolei wszystkie kandydatury oprócz Zamoyskiego i Narutowicza. W ostatnim właśnie, piątym głosowaniu doszło do niespodziewanych wyników. Narutowicz, który w poprzednich turach zdecydowanie ustępował przeciwnikowi, wygrał kilkudziesięcioma głosami przewagi, dzięki niespodziewanemu poparciu PSL „Piast” i mniejszości narodowych. Wynik ten był szczególnie bolesnym zaskoczeniem dla endecji, która była o krok od zwycięstwa ich kandydata.
Do zaprzysiężenia prezydenta doszło 11.12.1922 roku, w atmosferze zamieszek i skandali. Zaprzysiężenie starała się udaremnić opozycja, nie ustawały też różnorakie protesty i demonstracje. Ostatecznie owa atmosfera nagonki na prezydenta zakończyła się tragicznie – 16.12.1922 roku Eligiusz Niewiadomski, fanatyczny zwolennik prawicy zastrzelił prezydenta w czasie zwiedzania przez niego warszawskiej Zachęty.
Zabójstwo prezydenta obiło się szerokim echem w społeczeństwie i wywołało niemały szok, jak również oburzenie. Zamach podzielił środowiska prawicowe, w których część widziała Niewiadomskiego jako bohatera i męczennika, inni zaś uważali że sprawy wymknęły się spod kontroli i czuli się moralnie współwinni śmierci prezydenta.
Ostatecznie już 20.12.1922 doszło do ponownych wyborów prezydenckich. Tym razem odbyły się one w daleko spokojniejszej atmosferze. Wystawiono tylko dwóch kandydatów. Ostatecznie już w pierwszej turze Stanisław Wojciechowski pokonał swojego konkurenta, Kazimierza Morawskiego. Drugi prezydent Rzeczpospolitej sprawował swoje rządy aż do 1926 roku i zamachu majowego.
Pierwsze wybory prezydenckie w Polsce (1922) - historia, kandydaci. Zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza i drugie wybory
Polecamy również:
-
Gabriel Narutowicz - biografia, poglądy, wynalazki
Gabriel Narutowicz urodził się 17.03.1856 roku w Telszach, na terenie obecnej Litwy (ówcześnie Imperium Rosyjskie). Pochodził z rodu szlacheckiego, z powodu wczesnej śmierci męża młodego Gabriela wychowywała głównie matka. Więcej »
-
Stanisław Wojciechowski - biografia i działalność
Stanisław Wojciechowski urodził się 15.03.1869 roku w Kaliszu, na terytorium Imperium Rosyjskiego, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Po ukończeniu nauki w szkołach kaliskich od 1888 roku studiował na uniwersytecie w Warszawie. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (1)
kamila
2016-05-04 14:09:53
Piersze prezdynckie wybory 9 Grudnia1922roku.