Zakon rycerski - definicja, opis, przykłady - strona 2

walka z muzułmanami. Ich reguła zakonna była wzorem dla większości zakonów rycerskich. Strojem templariuszy był biały płaszcz z czerwonym krzyżem. Motto zakonników brzmiało: Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!, co oznacza „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę!”.

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego templariusze przenieśli się na Cypr, a stamtąd do Francji. Prawdziwą legendą obrosły ich wielkie bogactwa zarówno w Palestynie, jak i w krajach Europy. Wysoka pozycja ekonomiczna zapewniła zakonowi wpływ na decyzje słabych królów jerozolimskich i władców europejskich, którzy zapożyczali się w zakonnych domach bankierskich. Jeden z nich, król francuski Filip IV Piękny, pragnąc uwolnić się od wierzycieli, oskarżył templariuszy o herezję.  Ich dobra uległy konfiskacji, a w 1312 roku zakon został rozwiązany przez papieża. Wielu templariuszy spalono na stosie, w tym wielkiego mistrza J. de Molaya.

Z templariuszami i ich majątkiem łączy się legenda o Świętym Graalu. 

Joannici

Joannici (Kawalerowie Maltańscy; pełna nazwa: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego) to najstarszy zakon rycerski w historii Kościoła. Został założony przez bł. Gerarda w czasie pierwszej krucjaty, przed zdobyciem Jerozolimy w 1099 roku. Pierwotnie był nazywany Zgromadzeniem św. Jana. Zadaniem zakonników była działalność charytatywna, tj. prowadzenie hospicjum i szpitala dla wiernych i pielgrzymów do Ziemi Świętej. Później do tych celów dołączyła obrona Królestwa Jerozolimy przed muzułmanami. W 1113 r. joannici otrzymali od papieża Paschalisa II własną Regułę. Zakon miał od początku międzynarodowy charakter i od XII w. istniał również w Polsce. Pierwsza komandoria joannicka powstała w Małopolsce, w Zagości.

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego (1291 r.) Zakon przeniósł się na Cypr, a w 1309 r. założył własne państwo na wyspie Rodos (stąd określenie Kawalerowie Rodyjscy). W 1539 r. wojska tureckie wyparły joannitów na Maltę. Stamtąd zakonnicy zostali wygnani przez wojska Napoleona Bonaparte w 1798 r. Nigdy nie udało im się powrócić na zagrabione tereny (Malta od 1801 r. znalazła się pod panowaniem brytyjskim); a tracąc wyspę, joannici utracili również znaczenie polityczne i gospodarcze w ówczesnej Europie. Obecnie jednak Zakon Maltański uznawany jest przez szereg państw za podmiot prawa międzynarodowego; za suwerenne państwo. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z ponad osiemdziesięcioma krajami i współpracuje z licznymi organizacjami międzynarodowymi (ONZ, UNESCO, UNICEF). Głową Zakonu, a zarazem głową państwa jest Wielki Mistrz. Joannici posiadają zatem swój własny rząd, sądownictwo, system monetarny.

Oznaką joannitów biały krzyż z rozdwojonymi ramionami (zwany maltańskim) noszony na czarnym płaszczu. Członkowie Zakonu dzielą się na trzy klasy – zakonników i świeckich pochodzenia szlacheckiego oraz ich współpracowników z innych stanów. Obecnie na świecie do Zakonu Maltańskiego należy ok. 12 tys. osób, w tym około 150 Polaków. Od 1834 r. siedzibą joannitów jest Pałac Maltański przy via Condotti w Rzymie, który ma status eksterytorialny. Współcześnie zakon zajmuje się przede wszystkim działalnością charytatywną, niosąc pomoc humanitarną, medyczną i duchową.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
KUPA
2021-02-06 13:06:44
wymień zakony rycerskie oraz opisz wygląd jego członków.
Driskon
2017-02-26 19:53:44
przydatne
Ostatnio komentowane
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39