Wynalezienie druku i jego skutki dla rozwoju kultury

Jan Gutenberg
Jan Gutenberg

Oficjalnie wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi i datuje na rok 1450, jednak wiadomo, że wcześniej był on znany – choć w innej formie – w Chinach, a także w Holandii. Nie ulega jednak wątpliwości, że wynalazek ten miał ogromne znaczenie dla przemian kulturalnych, społecznych i politycznych w całej Europie.

Ruchoma czcionka była znana w Chinach już w XI wieku, dla Europy nie miało to jednak większego znaczenia. Na Starym kontynencie pojawił się ona za sprawą Laurensa Janszoona Cosera – Holendra, który pierwsze wydruki wykonał już w pierwszej połowie XV wieku. Stały się one najprawdopodobniej inspiracją dla młodego Gutenberga, który mógł je zobaczyć, kiedy brał udział w uroczystościach ku czci relikwii akwizgrańskich. Nie umniejsza to bynajmniej jego zasług.

Gutenberg sam opracował sposób konstruowania czcionek i ich składania. Czcionki drewniane zastąpił po pewnym czasie metalowymi. Wytwarzał je przy użyciu specjalnego aparatu do ich odlewania, także swojego autorstwa. Wreszcie stworzył własny projekt prasy drukarskiej. Niewątpliwie znacznie usprawnił w ten sposób proces drukowania i na zawsze zmienił oblicze Europy. W 1448 roku założył w Moguncji drukarnię. Niestety po pewnym czasie popadł w długi i zmarł jako człowiek ubogi.

Znaczenie wynalazku Gutenberga

Tymczasem znaczenia jego wynalazku dla rozwoju kultury nie sposób przecenić. Wcześniej księgi były kopiowane ręcznie w klasztornych skryptoriach. Była to metoda droga, czasochłonna i niedoskonała. Do manuskryptów wdzierało się sporo błędów, czasem przez nieuwagę, czasem zaś kopiści celowo zmieniali treść, uważając ją na przykład za niemoralną. Książki były drogie, a więc dostępne tylko nielicznym. Ponadto, rozpowszechnienie jakiegoś dzieła wymagało lat. Druk wszystko uprościł. Cały proces stał się znacznie tańszy, pozwalał na wykonanie wielu idealnie wiernych kopii w krótkim czasie.

To za sprawą druku między innymi idee Lutra tak szybko obiegły Europę. Być może podzieliłby los Jana Husa, gdyby nie wpływowi przyjaciele, którzy kopie jego 95 tez rozesłali do najważniejszych ośrodków akademickich. Kolejne pisma reformatora również były powielane i trafiały do jego zwolenników. Druk przyczynił się więc do sukcesu reformacji.

Za sprawą druku i reformacji narodziły się nowożytne języki europejskie. Protestanci postulowali wiarę opartą na zrozumieniu, dlatego dokonywali licznych przekładów Biblii na języki narodowe. Przekłady te były drukowane i rozpowszechniane wśród wiernych. To z kolei wymuszało kodyfikowanie ortografii i gramatyki. I tak powstawały kolejne niełacińskie dzieła.

Wynalazek Gutenberga miał też przełomowe znaczenie dla rozwoju edukacji. Drukowano podręczniki i rozprawy naukowe. Studenci mieli ułatwiony dostęp do podręczników, a wymiana myśli między uczelniami stała się o wiele bardziej dynamiczna. Możliwe stały się także publiczne dysputy, np. między Marcinem Lutrem i Erazmem z Rotterdamu.

Polecamy również:

 • Renesans jako epoka odkryć - teoria heliocentryczna, odkrycia geograficzne

  Bez przesady można uznać, że największym odkryciem epoki renesansu był... dorobek starożytności. Wiedza i kultura antyku przez stulecia pozostawały zapomniane, niedocenione i dostępne tylko niewielkiej grupie ludzi wykształconych. Renesans to czas fascynacji dorobkiem antyku – jego sztuką, filozofią, nauką i... Więcej »

 • Mecenat i mecenasi w renesansie - definicja, znaczenie, przykłady

  W renesansie odrodziła się idea mecenatu, czyli opieki możnych nad artystami. Chlubne początki mecenatu w tej epoce dała rodzina Medyceuszy – możny florencki ród wspierał artystów takich jak: Filip Brunolleschi, Donatello, Botticelli czy Michał Anioł. Więcej »

 • Kultura renesansu w Polsce - charakterystyka

  Renesans w Polsce rozpoczął się nieco później niż w Europie, bo dopiero w 2. połowie XV w., jego rozkwit przypadł zaś na wiek XVI. Był to jednak „złoty wiek kultury polskiej”. Dzięki małżeństwu króla Zygmunta Starego z Boną Sforza ożywiły się kontakty z Włochami. Prężnie działał... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 1 =
Ty
2022-09-14 16:20:49
Pozdrawiam serdecznie dziękuję bardzo za odpowiedź
Max
2019-02-23 15:13:18
Spoko
polo64
2017-03-19 15:50:59
wow
Rebeczuka
2016-02-16 13:29:02
A kto po Gutenbergu wynalazł inny sposób na druk? PILNEEEE !!!!!!!!¡!
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19