Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wynalezienie druku i jego skutki dla rozwoju kultury

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Jan Gutenberg
Jan Gutenberg

Oficjalnie wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi i datuje na rok 1450, jednak wiadomo, że wcześniej był on znany – choć w innej formie – w Chinach, a także w Holandii. Nie ulega jednak wątpliwości, że wynalazek ten miał ogromne znaczenie dla przemian kulturalnych, społecznych i politycznych w całej Europie.

Ruchoma czcionka była znana w Chinach już w XI wieku, dla Europy nie miało to jednak większego znaczenia. Na Starym kontynencie pojawił się ona za sprawą Laurensa Janszoona Cosera – Holendra, który pierwsze wydruki wykonał już w pierwszej połowie XV wieku. Stały się one najprawdopodobniej inspiracją dla młodego Gutenberga, który mógł je zobaczyć, kiedy brał udział w uroczystościach ku czci relikwii akwizgrańskich. Nie umniejsza to bynajmniej jego zasług.

Gutenberg sam opracował sposób konstruowania czcionek i ich składania. Czcionki drewniane zastąpił po pewnym czasie metalowymi. Wytwarzał je przy użyciu specjalnego aparatu do ich odlewania, także swojego autorstwa. Wreszcie stworzył własny projekt prasy drukarskiej. Niewątpliwie znacznie usprawnił w ten sposób proces drukowania i na zawsze zmienił oblicze Europy. W 1448 roku założył w Moguncji drukarnię. Niestety

Polecamy również:

  • Renesans jako epoka odkryć - teoria heliocentryczna, odkrycia geograficzne

    Bez przesady można uznać, że największym odkryciem epoki renesansu był... dorobek starożytności. Wiedza i kultura antyku przez stulecia pozostawały zapomniane, niedocenione i dostępne tylko niewielkiej grupie ludzi wykształconych. Renesans to czas fascynacji dorobkiem antyku – jego sztuką, filozofią, nauką i... Więcej »

  • Mecenat i mecenasi w renesansie - definicja, znaczenie, przykłady

    W renesansie odrodziła się idea mecenatu, czyli opieki możnych nad artystami. Chlubne początki mecenatu w tej epoce dała rodzina Medyceuszy – możny florencki ród wspierał artystów takich jak: Filip Brunolleschi, Donatello, Botticelli czy Michał Anioł. Więcej »

  • Kultura renesansu w Polsce - charakterystyka

    Renesans w Polsce rozpoczął się nieco później niż w Europie, bo dopiero w 2. połowie XV w., jego rozkwit przypadł zaś na wiek XVI. Był to jednak „złoty wiek kultury polskiej”. Dzięki małżeństwu króla Zygmunta Starego z Boną Sforza ożywiły się kontakty z Włochami. Prężnie działał... Więcej »

Komentarze (3)
4 + 1 =
Komentarze
Max • 2019-02-23 15:13:18
Spoko
polo64 • 2017-03-19 15:50:59
wow
Rebeczuka • 2016-02-16 13:29:02
A kto po Gutenbergu wynalazł inny sposób na druk? PILNEEEE !!!!!!!!¡!
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');