Charakterystyka Tristana - strona 2

wyszkolonym rycerzem, ale także człowiekiem posiadającym wspaniałe umiejętności myśliwskie, muzyczne oraz szlachetne cechy charakteru.

Tristan - odważny rycerz

Bohater utworu już wkrótce po przybyciu do Kornwalii miał okazję wykazać się swoim męstwem. Mieszkańcy krainy żyli w przerażeniu powodowanym przez, reprezentujący Irlandię, rycerza Morhołta:

(...) mocą dawnych traktatów Irlandczycy mogli ściągnąć z Kornwalii jednego roku trzysta funtów miedzi, drugiego roku trzysta funtów czystego srebra, zasię trzeciego trzysta funtów złota. Ale kiedy przychodził czwarty rok, uwozili trzystu młodych chłopców i trzysta młodych dziewcząt w wieku piętnastu lat, wybieranych losem spośród rodzin Kornwalii. Owóż tego roku, jako posła swego zlecenia, król wyprawił do Tyntagielu olbrzymiego rycerza Morhołta (…).

Tristan pokonał go w pojedynku, którego stawką było zaprzestanie ściągania trybutu z Kornwalii. Młodzieniec nie bał się śmierci, był na nią przygotowany i chciał opuścić świat w godny sposób. Rany, jakie odniósł w pojedynku z Morhołtem, były ciężkie i przekonany o swym rychłym zgonie bohater postanowił oddalić się i prosił, by wypuszczono go na pełne morze w łodzi bez wioseł i żagla.

Tristan

Polecamy również:

  • Charakterystyka Izoldy

    Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę. W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02