Topos
Nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia.
Najważniejsze toposy wywodzące się z mitologii greckiej:
Topos arkadyjski – Arkadia to mityczna kraina szczęścia, symbol ziemskiego raju; miejsce spokoju, ładu, harmonii i radości. Motyw Arkadii – urokliwego miejsca zamieszkanego przez pasterzy – pojawia się po raz pierwszy w „Bukolikach” Wergiliusza.
Topos labiryntu – motyw wielkiej, skomplikowanej budowli ma swe źródło w micie o Tezeusz i Minotaurze. Mitycznym twórcą labiryntu miał być wielki, starożytny wynalazca – Dedal. Budowla powstaje z rozkazu króla Krety, pragnącego ukryć przed światem swego potwornego syna. Tezeusz, z pomocą królewskiej córki Ariadny zabija Minotaura i odnajduje drogę powrotną z labiryntu.
Topos genezyjski – wywodzi się z mitów opisujących powstanie świata. W mitologii greckiej pierwsi bogowie wyłaniają się z chaosu, tworząc kolejne elementy nowego świata. Ze związków pomiędzy pierwszymi bogami rodzą się kolejni, rozpoczyna się walka o władzę zakończona zwycięstwem