Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

Bunt prometejski

Oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany.

Ikarowy lot

Oznacza młodzieńcze marzenia i ideały, które nie mogą się zrealizować ze względu na twarde prawa rzeczywistości, inaczej: klęska zamierzeń. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Dedalu i Ikarze. Ikar podczas lotu na skrzydłach z wosku i piór wzbił się za wysoko, słońce roztopiło wosk i bohater zginął w morzu.

Jabłko niezgody

Oznacza źródło kłótni i wojen, „rzucić jabłko niezgody”: wywołać poważny spór. Wyrażenie wywodzi się z mitu o wojnie trojańskiej. Jabłko niezgody z napisem „dla najpiękniejszej” zostało rzucone przez boginię Eris podczas ślubu Tetydy i Peleusa i wywołało spór między trema boginiami o pierwszeństwo.

Koń trojański

Oznacza podstęp, ukryte złe zamiary. Wyrażenie wywodzi się z mitu o wojnie trojańskiej. Grecy pozostawili drewnianego konia pod bramą oblężonego miasta, a sami upozorowali swój odjazd. Kiedy Trojańczycy wprowadzili konia, z jego wnętrza wydostali się

Zobacz również

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku.

  Więcej
 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym z ważniejszych ...

  Więcej
 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron prawa, opiekun podr&oac...

  Więcej
 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i kulturowej; by...

  Więcej
 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (4)
Wynik działania 4 + 2 =
Anona
2020-03-30 12:43:53
Polecam
Mimi
2016-10-23 19:25:02
Fajne,przydatne i ciekawe. Dzięki
Aga
2016-10-10 19:30:49
Przydatne
gocha
2016-03-20 18:19:32
Fajnie wytłumaczo a złaszczaza ze mi na konkurs są potrzebne;)
Ostatnio komentowane
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19