Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i kulturowej; były źródłem wiedzy o przodkach, ich zachowaniach, obyczajach i postawach moralnych; utrwalały pamięć o legendarnych, narodowych bohaterach; zachowywały wzorce obrzędów i rytuałów.

Mitologia grecka to także skarbiec ponadczasowych archetypów (wzór pierwotnych postaw), toposów (stałych motywów, obrazów, symboli) i motywów literackich, wykorzystywanych przez twórców kolejnych epok. Z mitologii greckiej wywodzi się wiele związków frazeologicznych i wyrażeń które weszły na stałe do języka potocznego („jabłko niezgody”, „pięta Achillesa”, „koń trojański”, „puszka Pandory”, „nić Ariadny”, „paniczny strach”, „stajnia Augiasza”, „róg obfitości”, „syzyfowa praca”),

Obecnie mitologia grecka stanowi (łącznie z Biblią) kolebkę kultury europejskiej i jest do dzisiejszego dnia źródłem niezliczonych inspiracji dla: literatury („Boska komedia” Dantego, „Pigmalion” G.B. Shawa, „Ulisses” J. Joyce'a, fraszki i pieśni J. Kochanowskiego, twórczość A. Mickiewicza, poezje: L. Staffa, Z. Herberta),  sztuki (dzieła malarskie: Botticellego, Tycjana, Rubensa, Bruegla, Goi, Leightona), muzyki (opery: C. Monteverdiego, R. Straussa, J. Offenbacha).

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Nic nie ma przydatnego ogólnie to jebač to tą stronę
• 2022-05-16 08:06:33
HahA
• 2022-05-15 21:02:13
Sus
• 2022-05-15 17:02:41
10/10 pomógł mi w prezentacji o tlenie
• 2022-05-15 13:43:19
JD
• 2022-05-15 10:55:45