Mitologia jest wyrazem politeistycznego systemu religijnego starożytnych Greków. Mamy tu więc do czynienia z wieloma bogami, którzy patronują różnym sferom ludzkiego życia. Interesujący jest sam obraz mitologicznych bóstw. Okazuje się bowiem, że nie zawsze bywa on idealny, a świat Olimpu pod wieloma względami przypomina rzeczywistość zwykłych ludzi.
Po pierwsze, bogowie przypominają ludzi w wymiarze fizycznym. Ich wizerunek w mitologii podlega wyraźnej antropomorfizacji. Bóstwa olimpijskie posiadają określoną płeć: męską lub kobiecą. Boginie są pięknymi kobietami, które cechuje mądrość (Atena), dostojeństwo (Demeter) i odwaga (Artemida). Bogowie zaś to silni i wojowniczy mężczyźni, tacy jak Zeus, Posejdon czy Ares. Sprawy ciała są dla greckich bóstw równie ważne, jak dla ludzi. Uwielbiają oni się stroić, spożywać smakowite kąski, a nade wszystko nie są wolni od erotycznego pożądania. Obiektem seksualnego pociągu nie są w świecie bogów jedynie inne bóstwa, ale również ludzie. Zaangażowanie w relacje erotyczne często komplikuje bogom życie osobiste. Przykładem mogą być tu liczne zdrady, jakich dopuszcza się wobec swojej żony Zeus. Zakochuje się on raz w Europie, a kiedy indziej
Czy bogowie greccy są podobni do ludzi?
Polecamy również:
-
Mitologia Parandowskiego - opracowanie
Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »
-
Mit - definicja, podział, funkcje mitów
Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »
-
Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii
Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »
-
Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej
Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »
-
Toposy, archetypy i motywy mitologiczne
Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »