Sachem - streszczenie - strona 2

lepiej, a jej mieszkańcy żyli w wygodzie, spędzając wolny czas głównie w piwiarniach. W dzień przyjazdu cyrku wszyscy byli podekscytowani, gdyż takie wydarzenie dobitnie potwierdzało rangę miasta. W dodatku – drugi punkt programu zapowiadał występ Czerwonego Sępa – ostatniego sachema (wodza) Czarnych Wężów. Właściciel cyrku, szanowny pan Dean, znalazł go jakieś piętnaście lat temu u boku mocno poranionego starca. Ten, nim odszedł, powiedział mu, iż dziesięcioletni chłopiec jest potomkiem wodza.

Napięcie w miasteczku rosło, dzieci niecierpliwiły się, chcąc już zobaczyć Indianina. Dyrektor natomiast pogrążał się w myślach o rychłym sukcesie, mając świadomość, iż jego przedstawienie zrobi furorę.

Na scenie najpierw wystąpiła tancerka Lina – niezwykle piękna kobieta. Wszyscy jednak czekali na popisy ostatniego z Czarnych Wężów. Najpierw wyszedł pan Dean, który ostrzegł zgromadzonych, iż wódz jest dzisiaj szczególnie rozdrażniony. Miny ludzi wskazywały, że nie czują się zbyt pewnie, chociaż 15 lat temu udało im się zgładzić całą wioskę Indian. Nagle pojawił się długo oczekiwany Czerwony Sęp. Odziany był w płaszcz z białych gronostajów, szedł dumnie, a na jego głowie powiewał pióropusz.

Polecamy również:

 • Sachem - plan wydarzeń

  1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

 • Sachem - opracowanie

  Henryk Sienkiewicz napisał nowelę zatytułowaną „Sachem” w 1889 r. Wcześniej autor wiele podróżował po Ameryce, a swoje wrażenia opisał w „Listach z podróży do Ameryki” (publikowane były w „Gazecie Polskiej”) oraz krótkich utworach prozatorskich, m.in.... Więcej »

 • Charakterystyka Sachema

  Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali... Więcej »

 • Sachem - problematyka

  Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
KK
2019-03-06 16:08:04
No taka rasa "panów"
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58