Charakterystyka Sachema

Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali brutalnie wymordowani podczas snu, a tych, którzy ocaleli, po paru latach. Zagłada nie dosięgła jednak, jak się okazało, wszystkich Czarnych Wężów – jednego z nich od umierającego starca zabrał dyrektor cyrku. Dowiedział się także, że młodzieniec ten jest synem wodza plemienia.

Po raz pierwszy raz sachem pojawia się, by wystąpić na scenie cyrkowej. Wcześniej czytelnik otrzymuje tylko informację, że ma się on pojawić razem z cyrkiem. Dodatkowo atmosferę podgrzewa pan Dean, który informuje zebranych o szczególnym rozdrażnieniu Indianina. W końcu nadchodzi długo oczekiwany moment. Sachem jest postacią dumną, nosi płaszcz z białych gronostajów, jaki mógł nosić tylko wódz. Ma potężną sylwetkę, twarz jakby wykutą z miedzi (przypominającą głowę orła) oraz świecące zimnym blaskiem oczy. Na jego głowie widnieje pióropusz, a u jego boku ma nóż i toporek. W ręku sachem trzyma drąg pomagający w łapaniu równowagi.

Polecamy również:

  • Sachem - plan wydarzeń

    1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

  • Sachem - opracowanie

    Henryk Sienkiewicz napisał nowelę zatytułowaną „Sachem” w 1889 r. Wcześniej autor wiele podróżował po Ameryce, a swoje wrażenia opisał w „Listach z podróży do Ameryki” (publikowane były w „Gazecie Polskiej”) oraz krótkich utworach prozatorskich, m.in.... Więcej »

  • Sachem - problematyka

    Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58