Sachem - problematyka

Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres przestał traktować miejscowych jako suwerenne narody, uskuteczniał na szeroką przesiedlenia autochtonów do rezerwatów. Kolejne lata przyniosły więc nasilenie konfliktów zbrojnych oraz zaowocowały licznymi masakrami (ich sprawcami byli także Indianie).

W noweli „Sachem” ukazane zostało kilkunastotysięczne miasto, które powstało na ruinach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów. Jej mieszkańców wymordowano we śnie, brutalnie zajmując należące do nich tereny. Wzniesioan na krwi i krzywdzie Antylopa coraz szybciej się rozwijała, do czego niewątpliwie przyczyniły się znajdujące się nieopodal złoża srebra. Pastorowie nauczali o szacunku i wzajemnej miłości, wybudowano nawet zakład filantropijny (w miejscu, gdzie powieszono pozostałych przy życiu Indian) i odczytywano traktaty o prawach narodów. Wszyscy stopniowo zapominali, co znalazło się u podstaw ich dobrobytu. Przypomnieć miała im o tym dopiero wizyta Czerwonego Sępa

Polecamy również:

  • Sachem - plan wydarzeń

    1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

  • Sachem - opracowanie

    Henryk Sienkiewicz napisał nowelę zatytułowaną „Sachem” w 1889 r. Wcześniej autor wiele podróżował po Ameryce, a swoje wrażenia opisał w „Listach z podróży do Ameryki” (publikowane były w „Gazecie Polskiej”) oraz krótkich utworach prozatorskich, m.in.... Więcej »

  • Charakterystyka Sachema

    Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58