Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kwiatki św. Franciszka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 3

zwierzęta („bracia mniejsi”) cieszą się ich miłością, o czym może świadczyć zawarcie pokoju pomiędzy mieszkańcami Gubbio a wilkiem oraz uratowanie turkawek od niechybnej śmierci.

Bóg

Bóg w „Kwiatkach świętego Franciszka” daleki jest od średniowiecznego wyobrażeniu o Nim jako o bezwzględnym Sędzim. Zawsze chętnie pomaga On głównemu bohaterowi i jego towarzyszom, a na ich prośbę odsuwa także złe wyroki od prostych ludzi. Jednak w żadnym wypadku Stwórca nie jest tutaj „dobrym przyjacielem” człowieka. Franciszkanie wciąż podkreślają, że należy Mu się wielki szacunek, a Jego wolę trzeba wypełniać, chociaż miałoby to kosztować człowieka wiele energii.

Śmierć

Śmierć, jako stały towarzysz życia, wielokrotnie pojawia się w „Kwiatkach świętego Franciszka”, jednak nie jest ona ukazana w sposób typowy dla średniowiecza – jako krwiożercza i bezlitosna. Święty Franciszek, kiedy umiera, wie, że nie musi się lękać, gdyż sam Bóg powiedział mu, iż jego grzechy zostaną mu wybaczone. Dlatego śmierć nie powinna budzić przerażenia, trzeba ją wręcz „oswajać” poprzez czynienie dobra i życie zgodne z nakazami Bożymi.

Przyroda

Afirmacja świata przyrody stanowi bardzo ważny aspekt religijności franciszkańskiej. W „Kwiatkach świętego Franciszka” bracia mniejsi zachowują się często w sposób zbliżony do ludzi. Co prawda, nie potrafią oni robić tego, co człowiek, ale intuicyjnie czują dobro (np. sokół budzący św. Franciszka na jutrznię). Dlatego właśnie nazywane są „braćmi mniejszymi” – także stworzył je Bóg i również one chcą dążyć do dobra, ale często ich zwierzęca natura bierze górę (tak jak w przypadku wilka z Gubbio). Wtedy rolą człowieka jest zrobić wszystko, by im pomóc.

Zobacz również

 • Kwiatki św. Franciszka - plan wydarzeń (plan utworu)

  Kwiatki świętego Franciszka” można podzielić na kilka części. Pierwsza z nich składa się z 53 rozdziałów (każdy z nich jest niedługim opowiadaniem). Przytaczają one losy całej wspólnoty franciszkańskiej ze szczególny uwzględnieniem wydarzeń dotyczących jej założyciela.

  Więcej
 • Kwiatki św. Franciszka - interpretacja

  „Kwiatki świętego Franciszka” są wyrazem zupełnie nowego podejścia do kwestii religijnych, które zapoczątkowane zostało właśnie przez „biedaczynę z Asyżu”. Religijność opierająca się na afirmacji świata, ubóstwie, miłości do bliźnich i chęci naśladowania Chrystusa była dotychczas czymś ni...

  Więcej
 • Św. Franciszek jako ideał świętego

  Kiedy św. Franciszek usłyszał głos w Spoleto, wiedział, że jego doczesne życie ulegnie wielkiej zmianie. Mimo że świat stał przed nim otworem, a on mógł realizować się na każdej płaszczyźnie (zapewniał mu to wielki majątek ojca), postanowił wybrać życie ubogiego człowieka, który będzie niósł pomoc innym....

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11