Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kwiatki św. Franciszka - interpretacja

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Informacje wstępne

„Kwiatki świętego Franciszka” to zbiór niedługich opowieści o życiu świętego i jego towarzyszy. Autor tego dzieła jest nieznany, a ono samo powstało najpewniej na przełomie XIII i XIV stulecia.

Interpretacja

„Kwiatki świętego Franciszka” są wyrazem zupełnie nowego podejścia do kwestii religijnych, które zapoczątkowane zostało właśnie przez „biedaczynę z Asyżu”. Religijność opierająca się na afirmacji świata, ubóstwie, miłości do bliźnich i chęci naśladowania Chrystusa była dotychczas czymś nieznanym. Propagowano raczej wzorce ascetów, którzy niemal całkowicie koncentrowali się na Bogu i odrzucali świat doczesny. Oczywiście, uznawali oni jałmużnę i pomoc biednym, jednak postrzegali je w sposób inny od zwolenników świętego Franciszka.

Zbiór krótkich opowieści o życiu „biedaczyny z Asyżu” i jego towarzyszy przywodzi na myśl inne hagiografie i legendy średniowieczne, od których historie te jednak znacznie różnią się kompozycją. Fabuła poszczególnych kwiatków skupiona jest wokół określonego problemu, natomiast legendy (np. te ze „Złotej legendy”) oraz hagiografie prezentowały życie danego świętego w całości, eksponując jego najważniejsze momenty. Cechami wspólnymi

Polecamy również:

  • Kwiatki św. Franciszka - plan wydarzeń (plan utworu)

    Kwiatki świętego Franciszka” można podzielić na kilka części. Pierwsza z nich składa się z 53 rozdziałów (każdy z nich jest niedługim opowiadaniem). Przytaczają one losy całej wspólnoty franciszkańskiej ze szczególny uwzględnieniem wydarzeń dotyczących jej założyciela. Więcej »

  • Kwiatki św. Franciszka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Kwiatki świętego Franciszka” to dzieło anonimowego autora, które powstało najprawdopodobniej na przełomie wieków XIII i XIV. Sam fakt jego napisania ściśle wiąże się z osobą tytułowego świętego – jednego z najbardziej cenionych przez ludzi średniowiecza. Więcej »

  • Św. Franciszek jako ideał świętego

    Kiedy św. Franciszek usłyszał głos w Spoleto, wiedział, że jego doczesne życie ulegnie wielkiej zmianie. Mimo że świat stał przed nim otworem, a on mógł realizować się na każdej płaszczyźnie (zapewniał mu to wielki majątek ojca), postanowił wybrać życie ubogiego człowieka, który będzie niósł... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =