Charakterystyka Konrada Wallenroda - strona 2

zywistości. Można więc sadzić, że realny związek z kobietą przerasta bohatera. Woli on miłość w sferze wyobraźni – wystaje nocą przed wieżą, w której przebywa jego ukochana i zwierza się jej z mąk swojej duszy. W tym kontekście wybór losu bohatera narodowego byłby ucieczką przed kobietą i jej miłością.

Człowiek wybitny czy jednostka paranoiczna?

Drugą antynomią, w jaką wpisuje się postać Wallenroda jest rozdarcie jego osobowości pomiędzy wybitnością a chorobą psychiczną. Z jednej strony samotność i małomówność bohatera można interpretować jako przejaw jego wewnętrznego skupienia na naczelnej sprawie, czyli zemście na wrogu. Wallenrod przebywając w Zakonie Krzyżackim, nie nawiązuje z nikim bliskich relacji, unika współbraci i nikomu nigdy się nie zwierza.

Można jednak te cechy rozpatrywać zupełnie inaczej. Bohater zdaje się mieć problemy z własną osobowością. Świadczy o tym na przykład jego dziwna więź ze starym wajdelotą Halbanem, traktującym Wallenroda jak narzędzie, którym może w dowolny sposób kierować.

Interesująca w tym kontekście wydaje się również skłonność zakonnika do alkoholu i agresja ujawniana po jego spożyciu. W tekście mówi się, że po takich libacjach Konrad ma zwyczaj

Polecamy również:

  • Konrad Wallenrod - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Aldona - Litwinka, jedna z trzech córek Kiejstuta, zakochana w przybyszu przyjętym na dwór ojca. Wallenrod zdobywa jej serce swoją sławą i opowieściami o urokach rycerskiego życia w wielkich miastach. Dziewczyna naiwnie wierzy, że mąż pozostanie przy niej na zawsze. Podczas pożegnania i ona zdobywa... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02