Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Johann Fichte - filozofia i biografia

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Johann Gottlieb Fichte
Johann Gottlieb Fichte

Biografia

Johan Gottlieb Fichte żył w latach 1762 – 1814. Pochodził z Łużyc, urodził się w rodzinie chłopskiej, w dzieciństwie oraz wczesnej młodości zajmował się pracą fizyczną. Udało mu się jednak zdobyć wykształcenie dzięki protekcji zamożnego szlachcica. Fichte początkowo studiował teologię, ale nie zaspokoiła ona jego poznawczych ambicji, dlatego porzucił to zajęcie na rzecz samodzielnych dociekań.

Przełomowym wydarzeniem w życiu filozofa było spotkanie z Immanuelem Kantem. Pod jego wpływem Fichte ukształtował swoje poglądy, a ponadto dzięki mistrzowi z Królewca został zatrudniony jako wykładowca filozofii w Jenie. Posadę tę jednak utracił z powodu napisania artykułu, w którym pojawiły się akcenty ateistyczne.

Fichte był żarliwym patriotą, szczególnie dotkliwym doświadczeniem była dla niego francuska okupacja Niemiec. Z tego okresu pochodzą jego słynne „Mowy do narodu niemieckiego”. W 1809 r. został profesorem Uniwersytetu Berlińskiego, a potem objął stanowisko rektora.

 

Poglądy

Idealizm

Fichte otwiera tak zwany idealistyczny okres niemieckiej filozofii XIX wieku. Jego poglądy z jednej strony wyrastają z teorii Kanta, a z drugiej odchodzą od niej w stronę rozważań metafizycznych.

Polecamy również:

 • Friedrich Schlegel – biografia, książki

  iemiecki pisarz i filozof urodził się 10 marca 1772 roku w Hanowerze. Był bratem Wilhelma Augusta, z którym stworzył wspólnie wiele dzieł filozoficznych. Jest uznawany za jednego z naczelnych ideologów romantyzmu, a konkretnie przedstawiciela tzw. romantyzmu jenajskiego. Więcej »

 • George Hegel, Wykłady z filozofii dziejów – streszczenie

  Wykłady Georga Hegla stanowią niezwykle systematyczny opis przemian jakie zachodziły na przestrzeni wieków, a które dotyczyły sposobu postrzegania dziejów i historii. Na początku filozof wymienia trzy podstawowe perspektywy spojrzenia na dzieje powszechne. Więcej »

 • Georg Wilhelm Friedrich Hegel - filozofia i biografia

  Georg Wilhelm Friedrich Hegel żył w latach 1770 – 1831. Był to filozof, który wywarł największy wpływ na swoje czasy, a także na późniejszą filozofię niemiecką. Hegel urodził się w Szwabii. Początkowo studiował teologię, zaś dopiero w wieku trzydziestu lat zajął się na poważnie filozofią.... Więcej »

 • Søren Kierkegaard - filozofia i biografia

  Søren Kierkegaard zmarł młodo, w wieku 42 lat (1813 – 1855). Całe życie spędził w Kopenhadze, był rodowitym Duńczykiem. Pochodził z bardzo religijnej rodziny, skąd wyniósł zainteresowanie teologią. Kierkegaard był raczej typem introwertyka, pochłoniętego rozważaniami nad najistotniejszymi... Więcej »

 • Friedrich Schelling - filozofia i biografia

  Friedrich Wilhelm Joseph Schelling żył w latach 1775 – 1854. Filozof ten dużą część swojej refleksji poświęcił estetyce i zagadnieniom sztuki, dlatego uważa się go za najbardziej charakterystyczną postać filozofii epoki romantyzmu. Schelling bardzo wcześnie rozpoczął karierę naukową, już w wieku... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =