Charakterystyka Izoldy - strona 2

już jak wschodząca jutrzenka (...).

Izolda Jasnowłosa - kobieta porywcza i impulsywna

Izolda Jasnowłosa nie była uosobieniem skromności i spokoju. Scena, w której opłakuje śmierć Morholta i wygraża jego zabójcy, pokazuje już, że jest ona osobą energiczną i pełną werwy. Te cechy charakteru jeszcze mocniej wyeksponowane zostają po wypiciu przez nią eliksiru miłości – jej uczucie do Tristana jest zaborcze, a ona sama – gotowa zapłacić każdą cenę, byle tylko być bliżej ukochanego. Wielokrotnie zdradzała swego męża, króla Marka. Jej postawa pokazuje, iż nie zawahałaby się popełnić morderstwa (próbowała nawet zabić swoją służącą), żeby tylko ukryć niewierność przed królem. Jej porywczość widoczna jest także w scenie, kiedy dowiedziawszy się prawdy o zabójstwie Morholta, wygrażała mieczem bezbronnemu Tristanowi.

Izolda Jasnowłosa - ofiara wielkiej i nieszczęśliwej miłości

Bohaterka celtyckiej legendy jest gotowa zrobić wszystko dla swego ukochanego. Miłość, która narodziła się przypadkiem, stała się największym przekleństwem jej życia. Nie mogła znaleźć szczęścia, ponieważ doznawała go tylko u bokuTristana. Z tego względu zupełnie nie cieszyło jej dworskie życie – nie potrafiła czerpać z niego

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tristana

    Tristan był synem Riwalena (króla Lonii) oraz Blancheflor (siostry króla Kornwalii). Nie było mu jednak dane poznać swoich rodziców – ojciec umarł na krótko przed jego narodzinami, a matka, nie mogąc znieść straty ukochanego, odeszła niedługo po wydaniu Tristana na świat. Małego... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
dodawanie
mrkesg • 2021-12-02 12:08:28
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36