Kamienie na szaniec - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Bohaterami „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego są głównie młodzi ludzie, zaliczani do Pokolenia Kolumbów, których wchodzili w dorosłe życie w czasie, kiedy wybuchła II wojna światowa. Musieli zmienić swoje plany i dzielnie stanąć w obronie kraju. Jeśli byli za młodzi na walkę zbrojną, zajmowali się akcjami propagandowymi. Nabierając doświadczenia, pięli się wyżej w hierarchii struktur Państwa Podziemnego, ostatecznie otrzymując do ręki karabin.

Obok Kolumbów w dziele Kamińskiego pojawiają się też inne postaci – nauczyciele i przewodnicy dojrzewającej generacji. Dla nich wojna również była kataklizmem, który obrócił w nicość ich plany i marzenia.

Należy pamiętać, iż osoby opisywane przez autora „Kamieni na szaniec” były postaciami autentycznymi, a fabuła powieści stanowi jedynie wycinek z ich życia.

Leszek Domański - „Zeus”

Był członkiem pierwszej wojennej Głównej Kwatery Harcerzy oraz zastępca Naczelnika Harcerzy. Pełnił rolę wodza Buków i pracował jako profesor geografii w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego. Ten zaledwie osiem lat starszy od swoich uczniów mężczyzna cieszył się ich wielkim szacunkiem i wierzył w ich olbrzymie możliwości. Pozwalał nawet, by zwracali się do niego na „ty” – wszak dużą ich część znał z harcerstwa.

Doskonały kontakt Zeusa z uczniami wynikał z wielu wspólnych pasji. Mężczyzna uwielbiał kino, wiele podróżował (dzielił się z uczniami wrażeniami).

Zeus był oddanym patriotą. W czasie rozmów z bohaterami wielokrotnie podkreślał konieczność dalszej edukacji, widząc w nich przyszłość narodu. Sam ubolewał nad ciężką sytuacją rodzin robotniczych, niskim stanem wiedzy w społeczeństwie (nakłady książek wynosiły jedynie ok. 3000 egzemplarzy). Wiedział jednak, iż na wszystko potrzeba czasu, a i dla siebie widział rolę w tym procesie – miał wychowywać młodych ludzi, by byli gotowi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny.

Dnia 8 września 1939 r. wydany został rozkaz pułkownika Romana Umiastowskiego, który nakazywał ewakuację wszystkich mężczyzn zdolnych do noszenia broni na wschód. To właśnie Zeus przewodził Bukom, chociaż ich sytuacja wydawała się „głupia i niezręczna”, gdyż „zdrowi i wysportowani chłopcy” znaleźli się wśród „milionowych rzesz uchodźców”. Wkrótce jednak, po krótkich naradach, Zeus podjął decyzję o powrocie do Warszawy. Później to on doradził bohaterom, by związali się z PLAN-em (była to organizacja w miarę wolna od indoktrynacji politycznej).

Pod koniec roku 1939 Zeus otrzymał rozkaz wyruszenia do Wilna, by nawiązać kontakty z tamtejszym harcerstwem. Wyruszył i słuch po nim zaginął. Dawni uczniowie często przychodzili do jego mieszkania, gdzie rozmawiali z czekającą matką.

Zeus zginął najprawdopodobniej na przełomie 1939 i 1940 w Mińsku, w radzieckim więzieniu.

Jan Wuttke - „Czarny Jaś”

Był maturzystą Batorego z 1939 r. Ten harcmistrz i podporucznik Wojska Polskiego poległ jako zastępca dowódcy kompanii batalionu „Zośka” w powstaniu warszawskim, ok. 19 września 1944 r.

Czarny Jaś był niezwykle oddany swoim towarzyszom. Z jego rozmów z Zeusem można wywnioskować, że interesował się podróżami. Gdy umierali Alek i Rudy, to on recytował „Testament mój” Juliusza Słowackiego łamiącym się głosem.

Feliks Pendelski  „Felek”

Był hufcowym hufca Centrum Warszawskich Grup Szturmowych, kapralem podchorążym oraz podharcmistrzem. W czasie akcji bojowych wykazywał się odwagą i lojalnością wobec kompanów.

Poległ dnia 6 czerwca 1943 r. w czasie powrotu z akcji mającej na celu uszkodzenie mostu w Czarnocinie. Do końca stawiał dzielny opór niemieckim żandarmom i gotów był nieść

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 2 =
WcaleNieTomaszczegg
2022-01-07 12:09:45
Dziena, akurat potrzebuję
igor ssie
2016-12-11 17:53:10
Fajne
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54