Henryk VIII i powstanie anglikanizmu - strona 5

objąć po nim tronu i po raz kolejny skłonił się ku małżeństwu. Zdecydował się na kandydatkę wybraną przez Cromwella. Król zgodził się na zaręczyny, nie poznawszy Anny osobiście, w efekcie był nią bardzo rozczarowany. Mimo to w 1540 doszło do ślubu. I ten związek nie przetrwał długo, głównie ze względów politycznych – brat Anny wdał się w konflikt z cesarzem. W tej sytuacji Henryk VIII postanowił anulować niefortunne małżeństwo. Królowa – pomna losu swych poprzedniczek – zeznała, iż nie zostało ono skonsumowane i zadowoliła się tytułem „królewskiej siostry”.

Z powodu tego małżeństwa w niełaskę popadł też królewski doradca, dotąd obsypywany zaszczytami, Tomasz Cromwell. Z królewskiego rozkazu został pozbawiony praw, a następnie skazany na karę śmierci. Kolejne małżeństwo król zawarł w 1540 roku. Jego wybranką była szesnastoletnia Katarzyna Howard, kuzynka Anny Boleyn. Młodziutka królowa podzieliła losy kuzynki. Oskarżona o cudzołóstwo, została stracona 1542 roku. Podobnie jak w przypadku Anny, przed egzekucją anulowano jej małżeństwo, co uczyniło zarzuty o cudzołóstwo bezpodstawnymi. Mimo to wyrok wykonano.

Szóstą żonę Henryk poślubił rok później. Katarzyna Parr, bogata wdowa,

Polecamy również:

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego... Więcej »

 • Jan Kalwin - biografia, poglądy, działalność

  Jan Kalwin urodził się we francuskim mieście Noyon, gdzie mieściła się w tym czasie siedziba biskupa. Ojciec Jana, Gererd Kalwin, był biskupim notariuszem, a później sekretarzem. Jan otrzymał staranne wykształcenie. W 1523 udał się do Paryża, by podjąć studia teologiczne, bowiem ojciec przewidział dla niego... Więcej »

 • Jan Hus - biografia, poglądy, działalność

  Jan Hus urodził się w 1370 roku w Czechach. Pochodził z rodziny chłopskiej. Mając 20 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Praskim, a po sześciu latach uzyskał tytuł magistra. W 1398 roku podjął pracę na tymże uniwersytecie jako wykładowca. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie, rok później został... Więcej »

 • Reformacja w Polsce - najważniejsze informacje

  Już od czasów Jana Husa Europę ogarniały niepokoje religijne. W wielu państwach dochodziło do wojen domowych na tym tle. Z Francji falami uciekali protestanci, z Anglii emigrowało wielu duchownych katolickich. Patrząc z tej perspektywy, Polska jawiła się jako ostoja tolerancji religijnej. Idee reformatorskie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58