Grażyna - streszczenie - strona 5

zbroi, jednak brakuje elementów charakterystycznych dla pochówku władcy. Zebrany tłum jest zdziwiony tym faktem. Nagle pojawia się czarny jeździec. Gdy zdejmuje zbroję, okazuje się, że to Litawor. Poddani cieszą się, że ich władca żyje. Litawor mówi, że w bitwie zginęła jego żona. Poświęciła swoje życie dla ojczyzny. Skończywszy przemówienie Litawor rzuca się w płomienie, by dołączyć do ukochanej Grażyny.

 

Epilog wydawniczy

Epilog zawiera ważne fakty, które dokładnie umiejscawiają akcję utworu. Czytelnik dowiaduje się też, że historia Grażyny została spisana przez przyjaciela wydawcy. Uzupełniły ją informacje, jakie przekazał giermek księżnej. Wydawca zasięgnął języka u Nowogrodzian. Nikt jednak nie potrafił mu niczego konkretnego powiedzieć. Rymwid, póki żył, milczał. Prawdopodobnie był związany obietnicą zachowania tajemnicy. Na szczęście wydawca dotarł do giermka księżnej, który opowiedział mu wszystko, co sam wiedział.

Czytelnik uzyskuje potwierdzenie domysłów Rymwida, który przypuszczał, iż Grażyna z własnej woli oddaliła posłów krzyżackich, dlatego też w chwili, gdy Krzyżacy gotowali się do walki, sama stanęła do bitwy, przywdziewając zbroję swojego męża.

Grażyna prosił

Polecamy również:

 • Grażyna - plan wydarzeń

  1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

 • Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny)

  Mickiewicz napisał „Grażynę” w 1822 roku. Jest to poemat osnuty na historycznych motywach walk książąt litewskich. Poetyka „Grażyny” nawiązuje do poetyki zagadki, gdzie autor metodą „detektywistyczną” dochodzi do kolejnych ogniw przedstawianej historii. Więcej »

 • Grażyna - problematyka

  W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

 • Grażyna - bohaterowie

  Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02