Charakterystyka Goplany - strona 2

się o niestałości jego uczucia, daje się ponieść innej ziemskiej namiętności – zazdrości.

Zazdrość i zemsta

To właśnie moment, w którym Goplana ulega niskiemu uczuciu zazdrości staje się przyczyną wszystkich zawirowań akcji. Nimfa postanawia bowiem pozbyć się rywalki, Balladyny, i za pośrednictwem Chochlika i Skierki sprowadza do jej domu Kirkora. Zapomina jednak powiedzieć, w której z dwóch sióstr powinien zakochać się zamożny rycerz. To nieporozumienie daje Balladynie okazję do popełnienia zbrodni. Kiedy zaś Goplana dowiaduje się o zdradzie kochanka, dokonuje na nim zemsty. Używa swoich magicznych mocy i zamienia Grabca w płaczącą wierzbę. Interesujące w Goplanie jest więc to, że z jednej strony została ona powołana do sprawowania władzy nad naturą, ale z drugiej nie potrafi panować nawet nad własnymi uczuciami.

Opuszczenie świata

Goplana kierując się miłością do Grabca, nieroztropnie spełnia jego marzenie i zamienia go w króla dzwonkowego, który nosi zagubioną koronę Popielów. Ta ingerencja w ludzki świat staje się paradoksalnie przyczyną śmierci młodzieńca. Balladyna wraz z kochankiem Kostrynem zabijają bowiem Grabca, żeby zabrać mu koronę. Goplana mając poczucie winy z powodu tych wszystkich wydarzeń, postanawia na zawsze opuścić ziemski świat. Uważa bowiem, że nie powinna ingerować w porządek wyznaczony przez Boga.

Wnioski

Goplana jest więc postacią na pograniczu dwóch światów: realnego i fantastycznego. Z jednej strony dysponuje ona magiczną mocą i jest strażniczką ładu natury, z drugiej natomiast podlega zupełnie ludzkim uczuciom: miłości, zazdrości i chęci zemsty. Zbyt mocna ingerencja w świat ludzi doprowadza nie tylko do załamania naturalnego porządku, ale także do zniszczenia samej Goplany, która dręczona poczuciem winy musi go opuścić.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Balladyny

  Słowacki budując portret Balladyny ze sprzecznych elementów i motywacji, czyni z niej bohaterkę wzbudzającą w odbiorcy żywe emocje. Pusta, zepsuta, żądna władzy, a z drugiej strony żałująca swoich czynów skruszona królowa, która sama wydaje na siebie wyrok – jest nierozwiązaną... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

  Balladyna i Alina to dwie siostry z dramatu Juliusza Słowackiego. Pisarz skonstruował postaci dziewcząt na zasadzie przeciwieństwa. Reguła ta dobrze wpisuje się w baśniową konwencję tekstu. Balladyna stanowi bowiem uosobienie zła, natomiast Alina reprezentuje dobro. Więcej »

 • Charakterystyka Aliny

  Alina to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jej postawa, zachowanie i stosunek do świata stanowią uosobienie najlepszych ludzkich cech: dobroci, szczerości i miłości. Słowacki uczynił z tej postaci wyrazistą przeciwwagę dla jej złej siostry i stworzył jedną z... Więcej »

 • Charakterystyka Kirkora

  Kirkor to jeden z bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jego pojawienie się w chatce ubogiej wdowy staje się impulsem do uruchomienia akcji utworu. Dzielny książę, który przez przypadek zaślubia prostą dziewczynę z ludu, nie znajduje jednak u jej boku spełnienia, jak to... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 1 + 4 =
Piotrek
2021-03-24 18:17:51
dobre
Krystian
2020-11-30 20:38:53
Może być
jakub
2016-11-29 16:46:29
fajne
blee5b3a
2015-12-20 12:13:34
nawet ok ;ok;
Ostatnio komentowane
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25