Biblia to zbiór ksiąg (Stary Testament – 46, Nowy Testament – 27), spisanych na przestrzeni całego tysiąclecia. Dzieje rodów pierwszych patriarchów Izraela były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie.
Biblia - czas powstania, autorzy
Przyjmuje się, że pierwsze księgi biblijne zaczęto spisywać ok. XIII w. p.n.e. (Pięcioksiąg). Powstanie ksiąg prorockich datuje się na okres od VIII – VI w. p.n.e., powstanie Księgi Hioba i Księgi Eklezjastesa na V w. p.n.e. W przypadku wielu starszych ksiąg podaje się jedynie hipotetyczny czas powstania, podobnie w przypadku określania ich autorstwa.
Tradycyjnie autorstwo Pięcioksięgu przypisuje się Mojżeszowi, Salomonowi – spisanie ksiąg mądrościowych, Dawidowi – ksiąg psalmów (podobnie wygląda kwestia ksiąg prorockich – Jozuego, Izajasza, Jeremiasza). Różnice w stylistyce i budowie różnych fragmentów jednej księgi wskazują jednak na autorstwo wielu twórców. Spisanie ksiąg Nowego Testamentu nastąpiło w I w. n.e. (51 – 96 r. n.e.).
Na przestrzeni wieków teksty biblijne ulegały zmianom, nanoszono na nie poprawki, niektóre fragmenty usuwano. Pojawiały się także błędy w tłumaczeniach. Pierwotnie księgi Starego Testamentu spisano w trzech językach: hebrajskim, greckim i aramejskim.
Przekłady Biblii
Najważniejsze przekłady Biblii to:
- Septuaginta (pierwszy przekład Starego Testamentu na język grecki) i
- Wulgata (przekład Biblii na język łaciński).
Natomiast do najważniejszych polskich przekładów należą:
- „Biblia królowej Zofii” (1455),
- Biblia Jakuba Wujka (1599),
- Biblia Gdańska (1632),
- Biblia Tysiąclecia (1965).