Alfa i Omega
Oznacza najwyższy autorytet, osobę obdarzoną szczególną wiedzą. Wyrażenie wywodzi się z Apokalipsy świętego Jana, gdzie pełni funkcję określenia Boga: „Jam jest Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec”. Alfa i Omega to pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu, a więc symbol wieczności, pełni i Bożej wszechmocy.
Arka Przymierza
Oznacza przymierze, porozumienie. Wyrażenie to wywodzi się z „Biblii”, Arka Przymierza była rodzajem złotego kufra, w którym Żydzi przechowywali kamienne tablice z Dekalogiem Mojżeszowym, danym ludziom przez Boga na znak zawarcia z nimi przymierza. Arka podróżowała z Izraelitami przez pustynię, zawsze niesiono ją na początku orszaku, po wejściu do Ziemi Obiecanej umieszczono ją w Świątyni.
Ciemności egipskie
Oznaczają kompletną ciemność, w której nie można niczego zobaczyć. Wyrażenie pochodzi z biblijnej historii o plagach, jakie Jahwe zesłał na Egipcjan, kiedy faraon nie chciał wypuścić Izraelitów z kraju.
Gałązka oliwna
Oznacza pokój i koniec waśni. Wyrażenie wywodzi się z biblijnej historii o potopie, w której gołębica wypuszczona przez Noego z arki wróciła z oliwną gałązką, co było zwiastunem końca powodzi.
Głos wołającego na pustyni
Apel wzywający do doniosłych rzeczy, który nie znajduje odzewu. Wyrażenie pochodzi z Nowego Testamentu, „głosem wołającego na pustyni” nazywa siebie Jan Chrzciciel, nawołujący do nawrócenia przed przyjściem Chrystusa.
Hiobowe wieści
Oznaczają nagłe, bardo złe wiadomości, zwiastujące nieszczęście. Wyrażenie pochodzi z biblijnej historii o Hiobie, mężu boleści, na którego spadły wielkie nieszczęścia.
Judaszowe srebrniki
Oznaczają zapłatę za zdradę, pieniądze zdobyte bardzo nieuczciwymi metodami. Wyrażenie wywodzi się z Nowego Testamentu. Judasz za wydanie Jezusa faryzeuszom otrzymał od nich zapłatę w postaci trzydziestu srebrników.
Judaszowy pocałunek
Oznacza pocałunek fałszywy, pozorną przyjaźń. Wyrażenie wywodzi się z Nowego Testamentu. Judasz wydał Jezusa, składając na Jego twarzy pocałunek, który miał być znakiem rozpoznawczym dla żołnierzy.
Kamień węgielny
Oznacza fundament, podstawę, a także symboliczny początek budowy lub idei. Wyrażenie wywodzi się z psalmu 118, w którym pojawia się prorocza zapowiedź męki i zmartwychwstanie Chrystusa: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym”. Kamień węgielny jest tu alegorią Mesjasza.
Kozioł ofiarny
Oznacza osobę niewinną, na którą zrzuca się odpowiedzialność za jakieś wykroczenie w celu odsunięcia uwagi od innych. Wyrażenie wywodzi się z Księgi Kapłańskiej, gdzie opisuje się tradycję składanie ofiary z kozła będącego darem przebłagalnym za winy Izraela. Mechanizm kozła ofiarnego jest uniwersalnym zachowaniem społecznym spotykanym we wszystkich kulturach świata, został on opisany przez Rene Girarda.
Kraina mlekiem i miodem płynąca
Oznacza miejsce urodzajne, przypominające raj, obfitujące we wszelkie bogactwa. Wyrażenie wywodzi się ze Starego Testamentu, gdzie oznacza ziemię Kanaan, czyli Ziemię Obiecaną, do której Żydzi wędrowali z Egiptu przez pustynię.
Manna z nieba
Nagła odmiana losu, zwłaszcza w sensie finansowym, nieoczekiwany dar. Wyrażenie to wywodzi się z biblijnej historii o wędrówce Izraelitów przez pustynię. Kiedy Żydom groził głód, Bóg zesłał im z nieba mannę – chleb.
Palec Boży
Znak ingerencji Boga w ludzkie sprawy, napomnienie lub kara. Wyrażenie wywodzi się ze Starego Testamentu, z historii o plagach egipskich. Kiedy Bóg zesłał na Egipcjan plagę komarów, kapłani orzekli, że to „palec Boży”.
Plagi egipskie
Oznaczają Bożą karę zesłaną na ludzi, nieszczęście.