Średniowiecze trwało od upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w 476 roku do odkrycia Nowego Świata przez Kolumba w 1492 roku. Daty te są umowne. Za koniec średniowiecza uznaje się także upadek cesarstwa wschodniorzymskiego w 1453 roku lub wynalezienie druku przez Jana Gutenberga w latach 40. XV wieku. W Polsce epoka ta zapoczątkowana została chrztem Mieszka I w 966 roku i trwała do końca XV wieku. Średniowiecze było niezwykle zróżnicowaną epoką i przechodzi rozmaite fazy. W naszym kraju wczesne średniowiecze związane było z kształtowaniem się państwa polskiego i chrystianizacją ziem polskich. Przyjęcie chrześcijaństwa przez ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski trwało długo i często rodziło sprzeciw ówczesnej społeczności polskiej. Najstarszą kroniką ukazującą początki państwa polskiego jest „Kronika polska” Galla Anonima.
Idealizowanie bohaterów w utworze literackim na podstawie „Kroniki polskiej” Galla Anonima
Dzieło Galla Anonima nie jest tekstem historycznym we współczesnym rozumieniu. Dzisiejsza historiografia (prace autorstwa historyków) opiera się na badaniu źródeł, weryfikowaniu informacji, analizowaniu i porównywaniu wielu materiałów i świadectw, mówiących o wydarzeniach, które badacz chce zrekonstruować. Profesjonalny historyk musi przywiązywać wagę do szczegółów i odróżniać opinię od faktów historycznych. Nie może przeinaczać faktów z powodu swojej sympatii lub antypatii do bohaterów wydarzeń. „Kronika polska” jest przykładem pisarstwa średniowiecznego. Gall Anonim stworzył swoje dzieło na zlecenie księcia Bolesława III Krzywoustego. Towarzyszył władcy podczas jego podróży i liczył na to, że zostanie hojnie nagrodzony za swoją pracę. Bolesław Krzywousty jest więc przedstawiony w kronice jako wzór rycerza i władcy. Już w dzieciństwie miał odznaczać wielkim męstwem i odwagą, dokonując czynów godnych rycerza. Jego ojciec, Władysław Herman, postanowił pasować go z tego powodu na rycerza. Kiedy przygotowywano uroczystość, władca dowiedział się, że Pomorzanie uderzyli na jego ziemie. Gdy Bolesław usłyszał, że księstwo ojca jest zagrożone, natychmiast ruszył do walki przeciw najeźdźcom. Odniósł wielkie zwycięstwo nad Pomorzanami i w chwale wrócił do domu. Gall nazywa młodego Bolesława Krzywoustego „Marsowym chłopcem” (od imienia rzymskiego boga wojny), żeby podkreślić jego waleczność i odwagę.
Idealizowanie bohaterów w legendach o świętych
W średniowieczu literatura miała często charakter dydaktyczny. Bohaterowie literaccy mieli być wzorami do naśladowania. Widać to na przykładzie hagiografii, czyli opowieści o życiu świętych. Święci byli postrzegani jako ludzie szczególnie bliscy Bogu, dlatego ich wizerunki były wyidealizowane. „Legenda o świętym Aleksym” przedstawia życie ascety i pustelnika, który dokonuje kontrowersyjnych – z dzisiejszego punktu widzenia – wyborów. Aleksy zostawia żonę w czasie nocy poślubnej i całkowicie odcina się od świata zewnętrznego. Jest jednak przedstawiony jako wzór do naśladowania, ponieważ skupia się na Bogu i osiągnięciu życia wiecznego.