Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 4

(Akteon, Niobe). Uważana za patronkę myśliwych i rodzących kobiet. Jej atrybuty to łuk i kołczan strzał, ulubione zwierzę – łania.

Diana to rzymska bogini odpowiadająca greckiej Artemidzie, siostra Apollina. Bogini przyrody, łowów i księżyca. Podobnie jak w mitologii greckiej przedstawiana była w otoczeniu nimf, leśnych zwierząt i psów myśliwskich.

Demeter/Cerera

Według mitologii jedna z pierwszych, wielkich bogiń. Bóstwo uosabiające naturę, opiekunka przyrody, urodzaju i płodności. W literaturze i sztuce Demeter przedstawiana jest zazwyczaj jako sędziwa kobieta trzymająca w dłoni kłosy zboża. Patronuje rolnikom, opiekuje się ich domostwami i zagrodami. Według jednego z mitów bogini traci córkę Korę, porwaną przez Hadesa – boga podziemi. Rozpacz bogini i determinacja w poszukiwaniu dziecka doprowadzają do zaburzenia cyklu przyrody (nastanie jesieni i zimy), przywróconego po powrocie Kory do matki.

W mitologii rzymskiej Demeter odpowiada Cerera – jedna z czołowych rzymskich bogiń, czczona jeszcze przed przejęciem przez Rzymian bóstw greckich. Z biegiem czasu utożsamiana z grecką Demeter. Cerera (Ceres) to bogini wszelkiego urodzaju i płodności. Patronka rolników, opiekunka kobiet i rodz

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Kro
2018-11-21 14:19:55
Nieprzydatne
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55