Akcja pod Arsenałem - zwycięstwo czy porażka Buków? Rozprawka - strona 2

wyda się niedorzeczne. Wchodząc w świat Buków, czytelnik poznaje bohaterów – młodych ludzi, dla których wartości takie jak patriotyzm, honor, lojalność i poświęcenie były najważniejsze. Kiedy ich przyjaciel znajdował się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, nie mogli pozostać bierni, udać, że to jeden z wielu podobnych wypadków. Rudy należał do najważniejszych z nich – był inteligentny, odważny i dobrze wyszkolony. Potrafił także doskonale wpływać na młodszych kolegów.

Głównym celem Akcji pod Arsenałem było odbicie Jana Bytnara oraz innych więźniów. Plan ten został zrealizowany. Udało się zupełnie zaskoczyć Niemców i zamanifestować niezgodę na ich postępowanie. Swoją bohaterską postawą Szare Szeregi udowodniły, że Polska wciąż żyje i walczy, a całe lata starań okupantów, by zniszczyć polski patriotyzm, nie przyniosły skutków. Polskie siły pokazały także, że trzeba się z nimi liczyć, ponieważ – nawet gorzej uzbrojone i mniej liczne – potrafią być niebezpiecznym przeciwnikiem, głównie dzięki doskonałemu planowaniu kolejnych ruchów.

Uwolnienie Rudego było wspaniałym dowodem lojalności i oddania. Sam bohater doskonale zdawał sobie sprawę z trudnego położenia, w jakim się znalazł,

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02