Mechanizm z Antykithiry - opis

117 lat temu odkryto jeden z najbardziej tajemniczych mechanizmów używanych w starożytności. Zyskał on nazwę  mechanizmu z Antykithiry z racji miejsca jego odnalezienia.

Odkrycie i badania

W pobliżu greckiej wyspy Antykithira w 1902 roku znaleziono wrak rzymskiego statku. Szybko postanowiono sprawdzić jego wyposażenie. Wydobyto z niego silnie skorodowane bryłki brązu. Sądzono, ze mogą to być fragmenty nowożytnego zegara, który przypadkiem znalazł się w wodzie. Badania Dereka Price’a z Yale University udowodniły, że zabytek ma ponad 2 tys. lat.

Urządzenie składało się z około 30 kółek zębatych z greckimi inskrypcjami i było rodzajem kalendarza do wyliczania faz Księżyca. Mechanizm został prześwietlony tomografem komputerowym przez co odkryto, ze określał on nie tylko położenie Księżyca i Słońca, ale również pięciu znanych wówczas planet.

Inskrypcje

Badania naukowców z Cardiff University pozwoliły odczytać inskrypcje pokrywające zagadkowy mechanizm. Ich analiza pozwoliła na oszacowanie wieku urządzenia, które prawdopodobnie powstało pod koniec II w. p.n.e. Skrzyneczka o wymiarach 31×19×10 cm mogła być otwierana z dwóch stron. Tarcze napędzane korbką pokazywały ruchy Słońca i Księżyca. Pozwalało to na synchronizację kalendarza słonecznego z księżycowym, a także na określenia czasu zaćmienia. Nie odnaleziono tarcz, które potrafiły zobrazować ruch planet. Mechanizm z Antykithiry wyznaczał także daty zawodów sportowych, co pozwalają stwierdzić inskrypcje z nazwami miast, w których odbywały się igrzyska - Nemea, Istmia, Pytia i Olimpia.

Mechanizm mógł zostać skonsturowany przez greckich astronomów z wyspy Rodos - to stamtąd płynął zatopiony statek. Być może był to Hipparch lub Posejdonios, a może sam Archimedes z Syrakuz. Badania lingwistyczne dowiodły, że nazwy miesięcy pojawiające się w inskrypcjach, zostały zapisane w dialekcie zachodnim, używanym na Sycylii.

Swoisty kalkulator z Antykithiry stanowi niezaprzeczalny dowód na istnienie zaawansowanej technologii w czasach starożytnych. Podobne urządzenia zaczęły pojawiać się w Europie dopiero w epoce renesansu. Aktualnie odkrycie jest prezentowane w kolekcji Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

 

Polecamy również:

 • Rzeźba grecka - cechy, przykłady, twórcy

  Rzeźba grecka okresu archaicznego (XII – V w. p.n.e.) została ukształtowana pod wpływem rzeźby egipskiej. Ma ona głównie charakter sakralny, przedstawia głównie postaci bogów. Postaci męskie są pokazywane jako młodzi chłopcy („kuros”), a kobiece („kora”) prezentuje... Więcej »

 • Architektura grecka - style, cechy, budowle

  Domostwa greckie budowano na zasadach wywodzących się z kultury mykeńskiej. Podstawową formą był drewniany „megaron” – „budynek na planie prostokąta z otwartym przedsionkiem, utworzonym przez wysunięte silnie ku przodowi ściany boczne”. W centralnym pomieszczeniu umieszczone było... Więcej »

 • Inne (malarstwo starożytnej Grecji, ceramika)

  Malarstwo greckie miało charakter ścienny i enkaustyczny. Obowiązującą estetyką był realizm. Najważniejsi przedstawiciele tej sztuki to Apollodor, znany jako „malarz cieni”, Apelles – malarz Aleksandra Wielkiego. Technika enkaustyczna polegała na mieszaniu na gorąco farb z pszczelim woskiem i... Więcej »

 • Teatr grecki - geneza, historia

  Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »

 • Sport w starożytnej Grecji - Igrzyska Olimpijskie (opis, przebieg, konkurencje)

  Sport w starożytności był od początku ściśle związany z religią – igrzyska odbywały się bez wyjątków ku czci bogów. Uczestnicy zmagań sportowych wierzyli, że ich zwycięstwo nie zależy tylko o ich sprawności fizycznej ale również jest darem od bogów. Dla greków nie tylko... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23