Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Europejscy nacjonaliści

Ostatnio komentowane
k00zak
dd • 2020-02-17 18:38:28
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Super tekst, pomógł mi w zadaniu polecam buziaczki :*
Kamilek • 2020-02-13 10:31:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nacjonalizm jest poglądem jednostki, że naród z którego ona się wywodzi jest najwyższą wartością. Z przekonania tego wynika określona postawa społeczna, polityczna czy ekonomiczna. Nacjonalizm wiąże się najczęściej z takimi postawami jak szowinizm narodowy. Według tego przekonania interes własnego narodu jest nadrzędny wobec interesu czy praw jednostki, grup społecznych, grup mniejszościowych, innych narodów. Skrajna postacią nacjonalizmu jest szowinizm.

Z ruchem nacjonalistycznym związane są w całej Europie partie prawicowe/lewicowe lub skrajnie prawicowe/skrajnie lewicowe występujące jako narodowy konserwatyzm, narodowy katolicyzm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm, faszyzm, narodowy bolszewizm, narodowy komunizm, narodowy liberalizm. Nacjonalizm, jako nurt pojmujący naród przez pryzmat wspólnoty krwi, często porównuje się do rasizmu.

W Europie jest wiele organizacji nacjonalistycznych, w których skupieni są głównie młodzi mężczyźni o charakterystycznym wyglądzie, co potwierdzają zdjęcia. Ruchy te nawiązują ze sobą kontakty celem organizowania różnorakich eventów. Organizowany co roku w Polsce Marsz Niepodległości, w ostatnich latach również skupia środowiska nacjonalistyczne takie jak: włoska Forza Nuova, węgierski Jobbik i „Nasza Ojczyzna“, hiszpańska Narodowa Demokracja, estońskie „Niebieskie Przebudzenie“, bułgarskie Związek Narodowy, czescy Autonomiczni Nacjonaliści, grecka Propartia, szwedzka Nordycka Młodzież i wiele innych europejskich organizacji.

Nacjonaliści na swych transparentach niosą takie hasła, jak „Bóg, Honor, Ojczyzna“ czy „White Pride“ oraz krzyże celtyckie.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 1 =