Europejscy nacjonaliści

Nacjonalizm jest poglądem jednostki, że naród z którego ona się wywodzi jest najwyższą wartością. Z przekonania tego wynika określona postawa społeczna, polityczna czy ekonomiczna. Nacjonalizm wiąże się najczęściej z takimi postawami jak szowinizm narodowy. Według tego przekonania interes własnego narodu jest nadrzędny wobec interesu czy praw jednostki, grup społecznych, grup mniejszościowych, innych narodów. Skrajna postacią nacjonalizmu jest szowinizm.

Z ruchem nacjonalistycznym związane są w całej Europie partie prawicowe/lewicowe lub skrajnie prawicowe/skrajnie lewicowe występujące jako narodowy konserwatyzm, narodowy katolicyzm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm, faszyzm, narodowy bolszewizm, narodowy komunizm, narodowy liberalizm. Nacjonalizm, jako nurt pojmujący naród przez pryzmat wspólnoty krwi, często porównuje się do rasizmu.

W Europie jest wiele organizacji nacjonalistycznych, w których skupieni są głównie młodzi mężczyźni o charakterystycznym wyglądzie, co potwierdzają zdjęcia. Ruchy te nawiązują ze sobą kontakty celem organizowania różnorakich eventów. Organizowany co roku w Polsce Marsz Niepodległości, w ostatnich latach również skupia środowiska nacjonalistyczne takie jak: włoska Forza Nuova, węgierski Jobbik i „Nasza Ojczyzna“, hiszpańska Narodowa Demokracja, estońskie „Niebieskie Przebudzenie“, bułgarskie Związek Narodowy, czescy Autonomiczni Nacjonaliści, grecka Propartia, szwedzka Nordycka Młodzież i wiele innych europejskich organizacji.

Nacjonaliści na swych transparentach niosą takie hasła, jak „Bóg, Honor, Ojczyzna“ czy „White Pride“ oraz krzyże celtyckie.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58