Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Święta muzułmańskie - opis, kalendarz - strona 2

i opowiadają sobie historie z życia Proroka, jego rodziny i towarzyszy. Z kolei Irańczycy początek roku świętują 21 marca, gdyż posługują się kalendarzem przedmuzułmańskim.

2) Aszura (10. muharrama) – jest to najważniejsze święto dla szyitów. Upamiętnia męczeńską śmierć trzeciego imama Al-Husajna, który w 680 r. został zamordowany przez wojska kalifa umajjadzkiego pod Karbalą. Na obchody Aszury składają się procesje i przedstawienia pasyjne (tzw. tazija). Pielgrzymi zmierzający do grobu Al-Hudajna płaczą i zawodzą, część mężczyzn biczuje się do krwi.

3) Narodziny Proroka (12. rabi al-alawwal) – święto zaczęto obchodzić około XI w. w Egipcie. Sunnici wspominają w tym dniu zarówno narodziny, jak i śmierć Proroka. W meczetach recytuje się poematy opiewające Mahometa, m.in. poemat „Al-Burda” Al-Busiriego (1213-96). Szyici obchodzą Narodziny Proroka pięć dni później – 17 rabi al-awwala.

4) Noc Wniebowstąpienia (27. radżaba) – święto upamiętniające nocną podróż Proroka z Mekki do Jerozolimy (którą odbył na legendarnym wierzchowcu Al-Buraku) oraz jego wniebowstąpienie (arab. al-miradż). Tej nocy archanioł Gabriel poprowadził Muhammada przez siedem sfer niebieskich na spotkanie z

Zobacz również

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w szeregu rozpoczętym...

  Więcej
 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy islamu wierzą także, i...

  Więcej
 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu.

  Więcej
 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki.

  Więcej
 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
m1k0ł37
2019-09-09 17:34:42
bardzo pomaga w zadaniu-wypracowaniu
Ostatnio komentowane
fajne
test • 2020-04-05 09:12:48
uwu
uwu • 2020-04-05 09:10:20
hi
AJMI • 2020-04-05 07:57:58
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03