Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Islam, muzułmanie w Polsce - strona 2

Jest najstarszą muzułmańską grupą wyznaniową w Polsce i reprezentuje odłam sunnicki. Zajmuje się nie tylko organizacją życia religijnego wyznawców islamu, ale też działalnością kulturalną i wydawniczą. Na czele Związku stoi Najwyższe Kolegium Muzułmańskie będące organem wykonawczym, natomiast organem ustawodawczym jest Wszechpolski Kongres Muzułmański. Zwierzchnikiem organizacji jest obecnie mufti Tomasz Miśkiewicz.

Muzułmański Związek Religijny w RP skupia ponad 1,1 tys. Członków (dane z 2011 r.). Posiada trzy meczety: w Bohonikach, Kruszynianach i Gdańsku (otwarty w 1990 r.). W kilku innych miastach znajdują się także jego centra islamskie oraz domy modlitwy. Główna siedziba Muzułmańskiego Związku Religijnego znajduje się natomiast w Białymstoku.

Do lat osiemdziesiątych XX wieku polskimi muzułmanami byli niemal wyłącznie Tatarzy. W drugiej połowie XX w. do Polski zaczęli napływać nowi przybysze z krajów muzułmańskich. Byli to głównie Arabowie podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci. Wielu z nich postanowiło pozostać w Polsce na stałe, tworząc nowe lokalne społeczności muzułmańskie. Owych muzułmanów napływowych, a także polskich konwertytów,

Zobacz również

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w szeregu rozpoczętym...

  Więcej
 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy islamu wierzą także, i...

  Więcej
 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu.

  Więcej
 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki.

  Więcej
 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26