Wielki testament - streszczenie skrótowe - strona 8

smażą zawistne ięzyki”, co wskazuje na fakt, iż stanowi ona odniesienie do Franciszka. Tekst naszpikowany został sporą ilością złowrogich życzeń dla tych, którzy wyrządzają innym krzywdę mową.

Strofy CXLII-CXLIII

Zawierają dedykację kolejnego utworu niejakiemu Ianowi Kurniowi.

Ballada zatytułowana: Przeciwrzeczenia Fran-Gontirowe

Refrenem tej ballady jest fraza: „(...) masz nic w świecie nad wygodne życie”. Fran-Gontir chwalił swoje ubogie życie, poeta opisał je więc w sposób dosadny i mogący budzić odrazę.

Strofa CXLIV

Tutaj Villon wspomina panią Bruier. Chciałby, by umacniała ona w wierze siebie i swoje dziewuszki.

Ballada o niewiastach parizkich

„Nie masz gębusi iak parizka” – refren tej ballady doskonale podkreśla wyższość paryskich kobiet nad innymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o ciętość języka.

Strofy CXLV-CL

Pojawia się w tym miejscu opis biednych dziewcząt paryskich, które całymi dniami oddają się pracy (pomagają zamożnym), by nocami móc hulać. Poeta poświęca kolejną balladę Grubej Małgośce, którą szczególnie sobie upodobał.

Ballada o Wilonie y Grubey Małgośce

Refren tej ballady: „W bordelu, kędy mamy zacne leże” stanowi zachętę dla mężczyzn, by korzystali z urody Małgości, w której

Polecamy również:

  • Wielki testament - interpretacja

    Villon wielokrotnie posługuje się w swoim dziele motywem tańca śmierci. Kiedy opisuje swoje ubogie życie, kontrastując biedę z bogactwem i pokazując, jak ludzie z wyższych sfer próbują odgrodzić się od ubóstwa, wspomina o tym, że i tak każdego czeka ten sam koniec. Villon przedstawia śmierć bez... Więcej »

  • Francois Villon - biografia i twórczość

    Francois z Moncorbier przyszedł na świat w 1431 r. w ubogiej rodzinie. Szybko stracił ojca i został sam z ubogą matką. Wkrótce trafił na wychowanie do Wilhelma Villona (od niego przybrał nazwisko), kanonika przy klasztorze św. Benedykta. Młody Franciszek odebrał staranne wykształcenie – w 1449 otrzymał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28
polecam zastąpić "mostki siarczkowe" na "mostki disiarczkowe" lub "dwusiarczkowe", ponie...
Kris • 2021-12-02 22:07:02
Wszytko okej
Misiek • 2021-12-02 20:49:39