Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 2

najsilniejszych. Ostatnim dziełem bogów jest człowiek.

Topos wędrówki – pojawia się w mitologiach całego świata. W mitach greckich dola wędrowca jest najczęściej kojarzona z historią Odyseusza. Król Itaki nadaremno stara się powrócić do domu, klątwa Posejdona przedłuża wędrówkę bohatera o pełne dziesięć lat. Powrót Odyseusza do ojczyzny jest często odczytywany jako metafora ludzkiego życia.

Topos Wysp Szczęśliwych – kraina wiecznego szczęścia przeznaczona dla dusz zmarłych, którzy za życia kierowali się dobrem i moralnością; synonim pozaziemskiego raju, azylu, miejsca wypełnionego spokojem i harmonią. W niektórych mitach Wyspy Szczęśliwe umieszczone są w podziemiach Hadesu, w innych – są tożsame z Polami Elizejskimi.

Archetyp

Nazwa pochodzi od greckiego arche = początek, typos = typ. To pierwotny wzorzec ludzkich postaw i zachowań, utrwalony w świadomości każdej społeczności. Archetypem może być zarówno macierzyńska miłość, zazdrość kochanków jak i postawa buntu wobec bóstw/Boga.

Oto najciekawsze z archetypów ludzkich postaw, uczuć i zachowań mające swe źródło w mitologii greckiej:

Bohater ścigany przez fatum  –  Przykładem jest Edyp, król Teb i członek nieszczęsnego rodu Labdakidów,

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
Bardzo prosty
Oliwia • 2021-01-26 06:11:42
wspaniałe, jestem fanką
KAsia • 2021-01-25 21:06:28
Koks streszczenie
Kid • 2021-01-25 19:32:57
w szkole sprawiedliwość powinna być
e-nauka • 2021-01-25 15:05:17
exstra pomogło mi w pracy z historii!
kokoszka124 • 2021-01-25 12:19:04