Symbole w Ludziach bezdomnych - strona 2

społecznych. Służy też charakterystyce głównego bohatera, który okazuje się człowiekiem wrażliwym na piękno, ale przede wszystkim – ludzkie cierpienie.

„Wszystko w Karbowskim zdało się Judymowi doskonałym i logicznym, nawet jego karciarstwo i szacherki. Nie przywiązywał do tego wszystkiego wagi, jak nie przywiązujemy wagi do niczego oprócz piękności patrząc na tajemniczy kwiat tuberozy (…).

Karbowski – utracjusz, człowiek bez zasad moralnych, nastawiony tylko na czerpanie z życia przyjemności – kojarzy się Judymowi z tuberozą, rośliną ozdobną wymagającą pielęgnacji. Tuberoza jest tu symbolem powierzchownego piękna, urody, za którą nie stoi nic więcej. Kwiat tuberozy jest bezużyteczny „(...) gdy go porównać ze źdźbłem tymotejki, kłosem żyta albo kwiatem koniczyny, a przecież komuż by przyszło do głowy deptać go za to nogami”.

Krzyk pawia powszechnie kojarzony jest z nieszczęściem. W rozdziale zatytułowanym „Asperges me...” bohater słyszy go dwukrotnie. Krzyk pawia jest zapowiedzią śmierci pani Daszkowskiej. Jednocześnie zwiastuje cierpienia samego Judyma, który dojrzewa do decyzji o wyrzeczeniu się osobistego szczęścia.

Ważny symbol pojawia się w ostatniej scenie powieści, kiedy zrozpaczony Judym rozmyśla nad swoją decyzją o porzuceniu Joasi. Rozdarta sosna symbolizuje wewnętrzny konflikt psychiczny. Judym dokonał wyboru, zrezygnował z osobistego szczęścia, wyrzekł się miłości i skrzywdził jedyną bliską mu osobę, by poświęcić się całkowicie swoim ideałom. Nie była to łatwa decyzja, jego ból i wewnętrzne rozdarcie oddaje „(...) pień rozszarpany, który ociekał krwawymi kroplami żywicy”.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19