Joanna Podborska - charakterystyka

Joanna Podborska to uboga szlachcianka, która po śmierci rodziców zmuszona jest sama zarabiać na swoje utrzymanie. Dzięki pomocy ciotki zdołała ukończyć gimnazjum. Jedynym godnym zajęciem dla panny szlachetnie urodzonej była praca guwernantki i właśnie takiego zajęcia podejmuje się Joanna. Choć przez panią Niewadzką traktowana jest jak przyjaciółka domu, a przez panny Orszeńskie jak przyjaciółka i powiernica, brakuje jej własnego domu i rodziny.

Joasia była bardzo ładną kobietą: „(...) dwudziestokilkuletnia, ciemna brunetka z niebieskimi oczami, prześliczna i zgrabna”. Szczególny zachwyt budzi w Judymie, który patrzy na nią oczyma zakochanego mężczyzny. Panna Podborska jest osobą szczerą i współczującą, nie potrafi ukryć swoich prawdziwych uczuć, które od razu malują się na jej twarzy.

Jako osoba wrażliwa nie pozostaje obojętna na cierpienie innych. To na jej prośbę pani Niewadzka zgadza się urządzić szpitalik w starej piekarni:

(…) Chciała oddać swój pokój w skrzydle na pomieszczenie malaryków, żeby od nich szpital uwolnić. Ona tam zresztą ma jakieś swoje mrzonki, na czym się nie znam. Ale że to jest przecie jasne jak płomyk i czułe jak powój, więc nie mogę temu nie ulegać (…).

Polecamy również:

  • Tomasz Judym - charakterystyka

    Tomasz Judym urodził się w rodzinie robotniczej. Jego ojciec był szewcem i – jak ironicznie zauważa bohater – złym szewcem. Ciągle pił i zaniedbywał rodzinę. Młodszy syn po śmierci wiecznie chorej matki dostał się pod opiekę bezdzietnej ciotki, która niegdyś parała się prostytucją.... Więcej »

  • Ludzie bezdomni - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Inżynier Korzecki - Przyjaciel Judyma z czasów studenckich, pracuje przy kopalni w Zagłębiu. Jest człowiekiem eleganckim, dbającym o swój wygląd: „(...) wysoki, szczupły brunet, lat trzydziestu kilku”, „(...) przystojny mężczyzna. Wysoki, kształtny, pełen dystynkcji. Ubrany był nie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02