Tomasz Judym - charakterystyka

Tomasz Judym urodził się w rodzinie robotniczej. Jego ojciec był szewcem i – jak ironicznie zauważa bohater – złym szewcem. Ciągle pił i zaniedbywał rodzinę. Młodszy syn po śmierci wiecznie chorej matki dostał się pod opiekę bezdzietnej ciotki, która niegdyś parała się prostytucją. Zaoszczędziwszy spory majątek, zdecydowała się przyjąć do siebie bratanka. Wybrała Tomasza.

Dzięki temu chłopiec miał szansę zdobyć wykształcenie, ale  jego życie nie było łatwe, szczególnie gdy ciotka utraciła sporo pieniędzy i zmuszona była przyjmować lokatorów. Jej młody podopieczny służył za odźwiernego, służącego i chłopca na posyłki. Ciągle karcony i bity, do egzaminów uczył się nocami:

(…) Prał mię, kto chciał: ciotka, służąca, lokatorowie, nawet stróż w bramie wlepiał mi, jeśli nie kułaka w plecy, to przynajmniej słowo, często twardsze od pięści. I nie było apelacji (…).

Jedynie dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy Judym zdołał ukończyć studia medyczne.

Na temat wyglądu bohatera pada zaledwie jedna wzmianka w pamiętniku Joasi, która pisze o nim „śliczny jegomość w cylindrze”. Z powodzenia, jakim się cieszył wśród kobiet, można wnioskować, że był przystojnym mężczyzną.

Judym jest idealistą, młodym

Polecamy również:

  • Tomasz Judym jako pozytywista

    Judym nie jest postacią jednoznaczną – Żeromski przedstawia jego postępowanie, przytacza wypowiedzi, ale unika bezpośredniej oceny bohatera. Niewątpliwie to postać złożona i wewnętrznie rozdarta. Z bohaterami pozytywistycznymi łączą Judyma przede wszystkim wyznawane poglądy. Więcej »

  • Judym jako bohater romantyczny

    „Romantyk realizmu” – tak określa Judyma sam Żeromski. Jest bowiem w tym bohaterze i romantyczna wrażliwość, i zdrowy rozsadek. Bohater romantyczny to wybitny indywidualista gotów poświęcić życie w imię wzniosłych idei, skazany na klęskę. Rzeczywistość pokazała, że jednostka nie zdoła... Więcej »

  • Dzieje Tomasz Judyma

    1. Wczesne dzieciństwo w rodzinie robotniczej 2. Przeprowadzka do ciotki 3. Ciężka praca i nauka 4. Studia w Paryżu Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25