Tomasz Judym jako pozytywista

Judym nie jest postacią jednoznaczną – Żeromski przedstawia jego postępowanie, przytacza wypowiedzi, ale unika bezpośredniej oceny bohatera. Niewątpliwie to postać złożona i wewnętrznie rozdarta. Z bohaterami pozytywistycznymi łączą Judyma przede wszystkim wyznawane poglądy.

Podobnie jak większość bohaterów literackich tej epoki, doktor Judym wywodzi się z klasy robotniczej. Tylko przypadek pozwala mu wybić się ponad swoje pochodzenie – zamożna ciotka pomaga mu zdobyć wykształcenie. Judym wybiera zawód lekarza. Traktuje swoją pracę jako powołanie, jego zdaniem lekarz to nie tylko profesja, ale – misja niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. W swoim oddaniu idei polepsza stosunków społecznych i poprawy bytu najuboższych jest Judym prawdziwym pozytywistą. Doktor wierzy w wartość i skuteczność pracy organicznej oraz pracy u podstaw. Uważa, że trzeba uświadamiać robotników i chłopów o konieczności higieny, alby zapobiegać szerzącym się pośród nich chorobom.

Także stosunek Judyma do pracy jest iście pozytywistyczny. Praca świadczy – zdaniem bohatera –  o wartości człowieka. Wyżej ceni on ciężką pracę robotników niż dobre maniery arystokracji, sam oddaje się powierzonym obowiązkom z zaangażowaniem. Prowadząc praktykę w Cisach wszystkiego dogląda osobiście, pracuje od wczesnych godzin rannych, kończy późnym wieczorem. Sprawy zawodowe stawia ponad osobistymi.

Judym jest społecznikiem. Widać to wyraźnie w postulatach zawartych w odczycie „Kilka uwag czy Słówko o sprawie higieny”. Jest gotów walczyć o poprawę warunków w szpitalach i przytułkach, w których leczą się robotnicy. Fakt, że występuje z odczytem w gronie warszawskich lekarzy, wskazuje również na pozytywistyczne dążenie do zjednoczenia sił. Pozytywiści nie szukali sławy. Liczył się cel, a ten można było osiągnąć wyłącznie przez współdziałanie.

Żeromski w „Dziennikach” określił Judyma mianem „chybionego pozytywisty”, ponieważ jego pozytywistyczne ideały kłóciły się z namiętną i refleksyjną naturą, skłonnością do porywów serca i dużą wrażliwością.

Polecamy również:

  • Judym jako bohater romantyczny

    „Romantyk realizmu” – tak określa Judyma sam Żeromski. Jest bowiem w tym bohaterze i romantyczna wrażliwość, i zdrowy rozsadek. Bohater romantyczny to wybitny indywidualista gotów poświęcić życie w imię wzniosłych idei, skazany na klęskę. Rzeczywistość pokazała, że jednostka nie zdoła... Więcej »

  • Dzieje Tomasz Judyma

    1. Wczesne dzieciństwo w rodzinie robotniczej 2. Przeprowadzka do ciotki 3. Ciężka praca i nauka 4. Studia w Paryżu Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35