Sachem - streszczenie - strona 3

Uwagę jednak zwracał zwłaszcza toporek znajdujący się przy jego boku.

Nagle Indianin zaczął śpiewać pieśń wojenną – tę podrywającą niegdyś do walki jego plemię. Ludzi ogarnęło przerażenie. Paradoksalnie – kiedyś nie obawiali się wielu indiańskich wojowników, a dziś drżeli przed jednym. Na scenę wszedł dyrektor i uspokoił sachema. Rozpoczął się spacer po linie. Wkrótce zaczęła towarzyszyć mu pieśń śpiewana po niemiecku. Opowiadała o szczęściu Chiavatty, jej zagładzie oraz wołaniu o zemstę. Pozostał tylko jeden przedstawiciel Czarnych Wężów, który poprzysiągł zemstę za krzywdy braci – słysząc te słowa, publiczność zaczęła obawiać się, że Indianin drągiem rozbije świecznik i spali namiot cyrkowy. Zgromadzeni niemal mdleli ze strachu, a gdy stracili Czerwonego Sępa z oczu, nie wiedzieli, co robić.

Nagle sachem pojawił się po raz drugi. W ręku trzymał blaszaną miskę i zwracał się z prośbą do publiczności, by nie skąpiła datków dla ostatniego z Czarnych Wężów. Zebrani odetchnęli z ulgą, wrzucali monety do naczynia: „Jakże odmówić ostatniemu z Czarnych Wężów – w Antylopie, na zgliszczach Chiavatty! Ludzie mają serce”.

Po występie sachem pił piwo i jadł knedle w miejscowej piwiarni „Pod Złotym Słońcem”. Cieszył się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Antylopy, szczególnie kobiet – „Robiono nawet plotki...”.

Polecamy również:

 • Sachem - plan wydarzeń

  1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

 • Sachem - opracowanie

  Henryk Sienkiewicz napisał nowelę zatytułowaną „Sachem” w 1889 r. Wcześniej autor wiele podróżował po Ameryce, a swoje wrażenia opisał w „Listach z podróży do Ameryki” (publikowane były w „Gazecie Polskiej”) oraz krótkich utworach prozatorskich, m.in.... Więcej »

 • Charakterystyka Sachema

  Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali... Więcej »

 • Sachem - problematyka

  Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
KK
2019-03-06 16:08:04
No taka rasa "panów"
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58