Roman Polański, Pianista – streszczenie, porównanie z książką - strona 3

znów znajduje zatrudnienie w radiu, gdzie od kolegi muzyka dowiaduje się o swoim wybawcy, niemieckim kapitanie, który przebywa w rosyjskim obozie i prosi go o pomoc. Muzycy udają się na miejsce obozu, by Szpilman mógł odwdzięczyć się Hosenfeldowi, jednak jest już za późno.

Porównanie z książką

Autorem scenariusza do filmu jest sam reżyser Roman Polański oraz Ronald Hardwood. Twórcy w dużej mierze wiernie odwzorowali realia i przebieg wypadków przedstawiony przez Władysława Szpilmana  w swoich wspomnieniach, jednak uważa się, że Polański nasycił obraz kinowy również echem swoich własnych doświadczeń wojennych. Opisy sytuacji w Pianiście maja charakter sugestywny i niezwykle poruszający – są realistyczne i prawdziwe. Dzięki temu dzieło Romana Polańskiego zyskuje na wiarygodności względem historii żydowskiego kompozytora. Film, podobnie jak książka, pozwala na przeżycie i zrozumienie wszystkich uczuć, emocji, grozy, niepewności i przerażenia, które towarzyszyły bohaterom opowieści. W główną rolę wcielił się u Polańskiego Andrien Brody – dzięki znakomitej grze aktorskiej, mimice oczu i twarzy, artysta nie musi używać wielu słów by właściwie oddać sylwetkę Szpilmana.

Obraz doszczętnie zrujnowanej Warszawy, jej szarość, splamienie krwią zostały ukazane przez twórców filmu niezwykle realistycznie. Kolorystyka adaptacji także trafnie koresponduje z obszernymi opisami wojennego krajobrazu miejskiego zawartymi w pamiętniku Szpilmana. Również przesłanie historii spisanej przez kompozytora znalazło swoje  ścisłe odwzorowanie na wielkim ekranie.

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19