Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pozytywizm w Europie - charakterystyka - strona 3

Prąd ten głosił konieczność wiernego przedstawiania rzeczywistości w sztuce, co w dużej mierze wiązało się z ówczesnymi poglądami filozoficznymi. Najbujniej rozwijał się on w literaturze i malarstwie, chociaż w sztukach plastycznych przez długi czas był usilnie marginalizowany przez zwolenników akademizmu.

2. połowa XIX wieku przyniosła także narodziny impresjonizmu, który największe znaczenie zyskał właśnie w malarstwie. Istotą tego nurtu było eksperymentowanie z ludzką percepcją. Impresjoniści szybko nakładali plamy czystych kolorów, próbując jak najpełniej oddać zjawisko widziane przez krótką chwilę. Rzeźbiarze osiągali ten efekt dzięki odpowiedniemu manipulowaniu fakturą dzieła. Impresjonizm pojawił się także w literaturze. Stosowanie tej techniki w prozie dotyczyło głównie zapośredniczonych opisów – przedstawianych z perspektywy bohatera). W poezji impresjonizm dotyczył zaś odpowiedniego komponowania warstwy brzmieniowej, a także stosowaniu zabiegu synestezji (połączenia doświadczeń odbieranych różnymi zmysłami). Nieco silniej impresjonizm zaznaczył swoją obecność w dramacie, gdzie przez pewien czas był znaczącą tendencją (następnie przekształcił się w dramat symboliczny).

Zobacz również

Losowe zadania

 • Zapobieganie zarażeniu płazińcami pasożytniczymi

  Podaj trzy działania, które mogą zapobiec zarażeniu płazińcami pasożytniczymi (wirki, przywry, tasiemce).

  0 Odpowiedz Więcej
 • Określ wiek i połowę

  Uzupełnij zdania wpisując odpowiedni wiek i połowę. 1. W .......... (313 n.e.) został wydany edykt mediolański, który zagwarantował wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim. 2. W .......... (44 p.n.e.) zamordowano Juliusza Cezara. 3. Konflikt zbrojny pomiędzy Atenami a Spartą, nazywany II wojną peloponeską, rozegrał się w .....

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy znaków

  Pogrupuj podane znaki i przyporządkuj do odpowiednich kategorii (wskaźników, ikon, symboli):   znak zakazu wjazdu rysunek mężczyzny i kobiety na drzwiach toalety wyraz kot krzyż na szczycie wieży kościelnej wyraz "kwa, kwa" znak "stop" pukanie do drzwi ksieżyc i gwiazda na fladze Turcji odgłos "kliknięcia" kałuża ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Klasyfikacje źródeł historycznych

  W jaki sposób i na podstawie jakich kryteriów można klasyfikować źródła historyczne?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca silnika Carnota

  Jaką pracę wykonał silnik Carnota, jeżeli pobierze 400J ciepła oraz jaka jest jego sprawność, jeżeli stosunek grzejnika do chłodnicy wynosi 5?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 3 =
Maciek
2020-04-28 14:08:06
Kuzwa czemu facetka kaze mi sie uczyc tego
blanty pale
2017-05-21 19:20:25
no to co bylo mianem pozytywizmu w europie?
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28