Pięknie żyć i pięknie umierać - heroizm bohaterów Kamieni na szaniec - strona 3

ojczyźnie.

Alek odniósł ciężką ranę postrzałową w czasie Akcji pod Arsenałem, której celem było uwolnienie Jana Bytnara oraz innych osadzonych we wrogich więzieniach. Chociaż jego ból był ogromny, zdołał jeszcze dwukrotnie rzucić granatem, znacznie pomagając w ten sposób swoim towarzyszom.

Rudy i Alek umarli tego samego dnia. Przed odejściem cieszyli się z możliwości spędzenia ostatnich chwil z przyjaciółmi i ze swojej bohaterskiej postawy – ostatecznego poświęcenia dla ojczyzny. Doskonale zdawali sobie sprawę, że ich ofiara nie była pozbawiona sensu oraz że opuścili świat, żyjąc na nim zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami.

Ostatni z trzech bohaterów – Zośka – zginął w czasie akcji bojowej w Sieczychach. Po utracie dwóch przyjaciół jego stan psychiczny był bardzo zły, długo przeżywał to wydarzenie. Ulgę znajdował w organizowaniu kolejnych akcji militarnych, w czasie których wykazywał się wielką odwagę. W Seczychach jako pierwszy ruszył pod płot i został postrzelony. Oddział Zawadzkiego odniósł wspaniałe zwycięstwo, jednak ceną za nie była śmierć dowódcy.

„Kamienie na szaniec” przytaczają wiele historii młodych ludzi, którzy opuścili ten świat przedwcześnie. Jednak przed odejściem, dowiedli oni, że żyli i postępowali w zgodzie z najszlachetniejszymi zasadami, a gdy przyszła konieczność, gotowi byli oddać za nie życie.

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Joanna
2016-03-02 17:39:10
Praca dość poprawna, brakuje szczegółów które są nie zbędne ,a mianowicie akcje Sabotażowe i Dywersyjne, zrywanie flag, gazowanie kin itd. Wszystko , to co napisałaś nawet mi się spodobało, gdyż nie kaleczyłaś języka w żaden sposób ,a wręcz przeciwnie, odświeżyłaś słowa które tak naprawdę powoli zamarły.
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02